19 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polski premier przysięga na poparcie Białorusinów po przyjacielskim głosowaniu z Andrzejem Dudą Łukaszenką

Polski premier obiecał w poniedziałek, że rząd zawsze będzie wspierał naród białoruski walczący o demokrację i rozważył sugestię wysokiego rangą członka jego partii rządzącej, że jedność Polski może być warunkowa.

Najgorsze frakcje polityczne w Polsce od dawna zjednoczyły się we wspieraniu tych na Białorusi, którzy sprzeciwiają się dyktaturze wieloletniego prezydenta Aleksandra Łukaszenki. Jeśli chodzi o Polskę, która przez długi czas w swojej historii była pochłonięta i kontrolowana przez Moskwę, jednolity front przeciwko dyktaturze na Wschodzie uważany jest za cnotę przekraczającą wszelkie podziały obywatelskie.

Oznacza to, że Swiatłana Czikanuskaja odważyła się spotkać w zeszłym tygodniu z prezydentem Warszawy Rafałem Traskowskim, wieloletnim rywalem rządzącej prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość, aż do głównego kandydata na prezydenta w zeszłorocznych wyborach na Białorusi.

Rieszard Derlecki, wicemarszałek parlamentu i czołowy członek rządzącej partii Prawo i Sprawiedliwość, ze złością napisał na Twitterze: „Jeśli Sikanuskaya chce promować antydemokratyczną opozycję w Polsce i przemawiać na spotkaniu Troskowskiego, powinien szukać pomocy w Moskwie, białoruskiej opozycji to nie jest po stronie naszych przeciwników. „

Te komentarze sprowokowały wielu Polaków i pojawiły się żądania opozycji, by złożył rezygnację. Niektórzy wskazują, że reżim na Białorusi uwięził Kreml przy wsparciu męża działacza opozycji Sikana ous Skaya.

– Rhysard Terlecki nie powinien stracić stanowiska, ale powinien zniknąć z życia publicznego – powiedział Marek Mikalski, politolog i profesor Uniwersytetu Śląskiego.

„Nawet jeśli nie wiemy, może wygrał wybory prezydenckie” – powiedział TVN24. Taki pogardliwy ton byłby zgubny dla interesów polskiego rządu. „

Premier Mathews Moraveki zapytał w poniedziałek o sprawę, która rozpoczęła się od obrony rekordu Derleckiego. Przypomniał, że Terlecki był aktywny w walce o demokrację w Polsce w latach 70. i 80. i został aresztowany przez komunistycznych urzędników.

Moraweki powiedział wtedy: „Jesteśmy z Białorusinami walczącymi o wolność, praworządność i demokrację od początku protestów w sierpniu zeszłego roku”. Podkreślił, że wsparcie będzie kontynuowane.

READ  Enrique Eskeda zwraca uwagę, że polska piłka jest rasistowska i jest lepsza od Szwecji.

Wiele polskich wysiłków na rzecz pomocy Białorusi. Rząd finansuje warszawską stację telewizyjną Biełsat, która nadaje niezależne wiadomości na Białorusi. Wezwał również do międzynarodowej presji na reżim Łukaszenki, podczas gdy Polska przyjęła wielu białoruskich aktywistów, w tym studentów deportowanych do Warszawy i innych polskich miast.

W zeszłym tygodniu rząd ujawnił również, że trzech Białorusinów należących do mniejszości polskiej uwięzionych w Polsce zostało doprowadzonych do bezpieczeństwa w Polsce.

Podczas wizyty w Warszawie w zeszłym tygodniu Sikanuskaya podziękowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie i Traskowskiemu za współpracę z rządem i pomoc, jaką Białorusini otrzymali od różnych urzędników w Polsce.