27 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

polski | Inflację i energię nękało ubóstwo

Rosnące ceny energii pchnęły inflację w Polsce do 8,6%. Wszystko było bardzo drogie, ale przede wszystkim prąd i gaz. Krzysztof Zdeb prowadzi przychodnię weterynaryjną i płaci za gaz:

– „To trzy razy więcej niż w zeszłym roku. Nie znam więcej rachunków za prąd, ale myślę, że będzie więcej. Postanowiliśmy dać naszym pracownikom trochę więcej pieniędzy, ale nie będą mieli dużo. Siła nabywcza. „Bo cena wszystkiego rośnie” – powiedział.

W ubiegłym miesiącu ceny energii elektrycznej i gazu ziemnego na warszawskim rynku surowcowym osiągnęły najwyższy od 20 lat poziom. Widoczne są tylko spadki, które wystąpiły podczas wyłączania.

Polski rząd potwierdza, że ​​wzrost cen emisji CO2 stoi za wzrostem energii i uznał pomoc finansową dla obywateli.

– „Mamy zdywersyfikowane źródła dostaw gazu do Polski. Wyższe ceny emisji CO2 mają ogromny wpływ na koszty energii. Jeśli weźmiemy pod uwagę obecne ceny, to uważam, że obniżki podatków na dotacje i energię powinny być o połowę mniejsze – tłumaczy Brsoska.

Jednak oczekiwania na niższe ceny energii w najbliższych miesiącach nie są tak obiecujące.

„Wzrost ubóstwa energetycznego w Polsce będzie miał silny wpływ na społeczeństwo, bo ubóstwa energetycznego jest już bardzo dużo. Nie zrobiliśmy wystarczająco dużo, aby być bezpiecznym w czasach kryzysu energetycznego. Dobrobyt zniknął. Wchodzimy w ten okres. Ekspert.

– „Rachunki rosną, ceny rosną, inflacja od dziesięcioleci jest na rekordowo wysokim poziomie, ale podwyżki płac jeszcze nie nastąpiły. W całej Polsce i Europie sytuacja jest gorsza, zarówno ze względów finansowych, jak i bezpieczeństwa energetycznego. jednocześnie wciąż istnieją ambitne europejskie plany dotyczące zmian klimatycznych”. Ale w tym przypadku pozostaje pytanie: czy Polacy mogą to kupić, czy nie? – podsumowuje dla Euronews dziennikarka Magdalena Sodonic z Warszawy.

READ  Polska.- Polska przedłuża stan wyjątkowy na granicy z Białorusią