13 grudnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska.

Polska.

31.05.2021 Premier RP Matus Morawicki (31 maja 2021 r. w Alcale de Henares, na XIII Szczycie Hiszpańsko-Polska, przemawiając na konferencji prasowej z premierem Hiszpanii) (31 maja 2021 r. 2021). Podczas szczytu źródła rządowe powiedziały, że hiszpańska egzekutywa chce wzmocnić „ważne” więzi gospodarcze i handlowe, które już utrzymuje z tym krajem. Rządy Hiszpanii i Polski po raz ostatni spotkały się na tym szczeblu na szczycie, który odbył się w czerwcu 2017 r. w Warszawie. Jednak hiszpański prezydent odbył już kilka spotkań bilateralnych z byłym polskim ministrem. Polityczny Alberto Ortega – Europa Press

Bruksela, 7 (Europa Press)

Komisja Europejska ogłosiła we wtorek decyzję o wystąpieniu z Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TUE), który nałożył na Polskę kary pieniężne za nieprzestrzeganie zapobiegawczego zawieszenia postępowania dyscyplinarnego wobec jej sędziów. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w lipcu ubiegłego roku, że polski reżim podważa niezawisłość sądownictwa.

Bruksela dała polskiemu rządowi czas na odpowiedź do połowy sierpnia, po czym obiecała podjęcie działań w celu wycofania spornego nakazu, choć zapowiedzi nie nadeszła.

Z tego powodu luksemburski sąd socjalny chce nakładać na Warszawę kary dzienne, jednocześnie zwlekając z wykonaniem zawieszenia prewencyjnego orzeczonego 14 lipca.

Polski Trybunał Konstytucyjny zakwestionował, czy europejski wymiar sprawiedliwości miał pierwszeństwo wobec przepisów krajowych, które jeszcze bardziej osłabiłyby relacje między Warszawą a Brukselą.

W innym równoległym posunięciu administrator socjalny wysłał formalne notyfikację do polskiego rządu z prośbą o zastosowanie się do orzeczenia TUE z 15 lipca, co jest pierwszym krokiem w procesie zatwierdzania. Nakaz nie dotyczy prawa europejskiego. Bez zadowalającej odpowiedzi tej drugiej komisji Bruksela będzie kontynuować sprawę, która ostatecznie trafi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Komisja Europejska uważa, że ​​Warszawa nie podejmuje niezbędnych kroków, aby zastosować się do obu orzeczeń, na przykład polskie władze wszczęły niedawno postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu krajowemu. W sprawach podlegających jego jurysdykcji

READ  Ustawa aborcyjna zdobywa głosy w polskich wyborach

Ponadto Bruksela wyjaśniła, że ​​Polska zamierzała usunąć w sierpniu izbę dyscyplinarną Sądu Najwyższego „w jej obecnej formie”, ale nie podała dalszych szczegółów dotyczących tego, jak zamierza to zrobić, ani harmonogramu. W rzeczywistości, według źródeł społecznych, szef izby dyscyplinarnej powołuje sąd do rozpoznania nowych spraw.

„Wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości muszą być przestrzegane w całej UE. Konieczne jest wspieranie i promowanie niezbędnego wzajemnego zaufania między państwami członkowskimi a obywatelami” – broniła Vera Jurova, wiceprzewodnicząca Wspólnoty odpowiedzialna za wymiar sprawiedliwości.