14 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zgadza się z Francją na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych

Polska zgadza się z Francją na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych

Minister Obrony Narodowej PolskaMarusz Błaszczak spotkał się we wtorek w Warszawie z ministrem obrony narodowej. FrancjaSebastien Lecornu powinien między innymi zatwierdzić kontrakt na dostawę dwóch satelitów obserwacyjnych ze stacją odbiorczą dla wojska w Polsce.

Kontrakt, który wygasa w 2027 roku, obejmuje dwa bloki Neo Plejady Stworzone przez Airbus Defence and SpaceSą to satelity obserwacyjne Ziemi o bardzo wysokiej rozdzielczości.

Satelity zwiększą możliwości polskiego wojska w zakresie odbioru danych wywiadowczych z satelitów obserwacyjnych wchodzących w skład francusko-polskiej konstelacji. Dzięki nim możliwy jest odbiór danych rozpoznawczych w zakresie rozpoznawania obrazu z dokładnością do 30 centymetrów, a operowanie w obrębie galaktyki pozwoli na zobrazowanie znacznie większego obszaru Ziemi. z kraju.

Głównymi tematami polsko-francuskich konsultacji była wojna na Ukrainie oraz sytuacja na wschodniej flance NATO.

„Całkowita wartość kontraktu to ok. 575 mln euro netto, a wystrzelenie polskich satelitów w kosmos zakończy się w 2027 roku” – poinformował Polski Związek Zbrojeniowy we wtorkowym komunikacie.

READ  Polska i Czechy „przechwytują” i udaremniają sponsorowaną przez Hiszpanię debatę energetyczną