18 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska zatwierdza nowelizację kontrowersyjnej reformy sądownictwa |  dotychczasowa Europa |  TW

Polska zatwierdza nowelizację kontrowersyjnej reformy sądownictwa | dotychczasowa Europa | TW

W piątek (01.13.2023) polski parlament przyjął nowelizację kontrowersyjnej reformy sądownictwa, która zdaniem rządu ma gwarantować niezawisłość sędziowską na warunkach wymaganych przez Unię Europejską (UE).

Tekst, który był w ostatnich dniach intensywnie dyskutowany, uzyskał poparcie 203 posłów i 52 zwolenników, co w połączeniu z głosami 189 parlamentarzystów pozwoliło na kontynuację projektu.

Plan zastępuje niektóre fundamentalne aspekty reformy sądownictwa, którą ultrakonserwatywny polski rząd rozpoczął w 2015 r.

Zgodnie z tą ostatnią nowelizacją właściwość dyscyplinarna sędziów zostaje przekazana Naczelnemu Sądowi Administracyjnemu, który jest organem zwalniającym odpowiedzialność zawodową w tych funkcjach.

Podobnie sąd ten będzie miał kompetencje do orzekania w sprawach wniosków dotyczących immunitetu wszystkich polskich sędziów.

Wcześniej za te sprawy odpowiadała Izba Dyscyplinarna, organ wyraźnie utworzony przez rząd, ale od momentu jej powstania spotyka się z krytyką ze strony wymiaru sprawiedliwości i europejskich instytucji wymiaru sprawiedliwości, co skutkuje karą grzywny. mln euro dziennie dla Polski przez Komisję Europejską (KE) w listopadzie 2021 r.

Ponadto UE wstrzymała około 36 000 mln euro środków przeznaczonych na odbudowę po pandemii dla Warszawy, które nie zostaną przekazane, dopóki nie zostaną osiągnięte pewne „kamienie milowe” gwarantujące niezależność polskiego sądownictwa, a procesy zatwierdzania nie zostaną przerwane w marcu. Sędziowie sankcjonowani przez Izbę Dyscyplinarną.

Wraz z rozwiązaniem tego organu i zmianami wprowadzonymi w uchwalonej obecnie reformie polska egzekutywa jest przekonana o spełnieniu europejskich postulatów zagwarantowania praworządności. W piątek rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział, że „droga na otrzymanie środków w maju lub czerwcu jest otwarta”.

Tekst ma jednak jeszcze kilka etapów na drodze legislacyjnej i zanim zostanie ostatecznie przyjęty, musi jeszcze zostać przegłosowany przez Senat, w którym większość ma opozycja, a następnie musi uzyskać zgodę prezydenta Andrzeja. Duda.

Niedawno Duda wyraził swój sceptycyzm wobec tej nowej reformy, mówiąc, że „to nie jest propozycja prezydencka, bo ją dokładnie przeanalizuje” i różnił się od planu, który przedstawił wcześniej. (EFE).

READ  Kształcić się w innym kraju i innym języku, to trudne wyzwanie dla tysięcy ukraińskich dzieci