27 października, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska wzywa UE do zawieszenia białoruskiej imigracji

Nikozja, Cypr (AP) – Polski prezydent powiedział w czwartek, że Unia Europejska powinna podjąć „konkretne środki”, aby uniemożliwić Białorusi przepychanie imigrantów przez granicę do Polski.

Prezydent Andrzej Duda nie sprecyzował, jakie miałyby być te środki, ale wyraził nadzieję, że otrzyma więcej pomocy niż pograniczna agencja 27 państw Konfederacji, Frontex, która zapewnia zaliczkę.

„Mam nadzieję i wierzę… że UE podejmie konkretne kroki, aby zmusić białoruskie władze do zmiany stanowiska” – powiedział Duda po spotkaniu ze swoim cypryjskim kolegą Nikosem Anastasiatesem w Nikozji.

Tysiące migrantów z Syrii, Iraku, Afganistanu i Afryki zwabiono na Białoruś wizami turystycznymi, zachęcano do przekraczania granicy z trzema krajami UE graniczącymi z Polską, Litwą i Białorusią.

Wielu imigrantów zmarło z wycieńczenia i niedawnych zgonów, próbując przedostać się do Polski przez lasy i bagna.

Duda stwierdził, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej jest „całkowicie sprzeczna z prawem międzynarodowym” i oskarżył władze białoruskie o „nieodpowiedzialne zachowanie”.

Duda powiedział, że Polska podejmuje kroki, aby zapobiec eskalacji kryzysu związanego z ekspansją lądową i że kraje UE mogą być pewne ochrony zewnętrznych granic spotkania w Warszawie.

W środę

Polska zajęła twarde stanowisko w obronie swojej granicy, mówiąc, że musi bronić swojego bezpieczeństwa narodowego podczas „wojny hybrydowej” prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki w odpowiedzi na poparcie Warszawy dla białoruskiej opozycji.

READ  Polska ratuje 800 i nie wysyła więcej samolotów do Kabulu