3 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska wysyła fałszywe SMS-y do potencjalnych imigrantów na granicy z Białorusią

Polska wysłała dziesiątki tysięcy SMS-ów na zagraniczne telefony komórkowe na granicy z Białorusią, mających zachęcić do prób przekroczenia granicy.

„Polska granica zamknięta. Urzędnicy BLR (Białoruś) cię okłamali. Wracaj do Mińska.”

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało we wtorek, że wysłało blisko 31 tys. SMS-ów na telefony komórkowe znajdujące się na granicy.

Wiadomości te zawierają również superlink, który przekierowuje do witryny w języku angielskim, francuskim, arabskim, rosyjskim i polskim.

Ponadto „Pogorszenie klimatu jest niebezpieczne dla życia i zdrowia. Każda próba ukrywania się lub spania na świeżym powietrzu zakończy się tragicznie” po śmierci sześciu migrantów na granicy UE (UE) i Białorusi.

W ostatnich tygodniach Polska rozmieściła tysiące żołnierzy, wznosząc długie ogrodzenia z drutu kolczastego i wprowadzając stan wyjątkowy, uniemożliwiając dziennikarzom i organizacjom wolontariackim zbliżenie się do 400-kilometrowej granicy Białorusi.

W rzeczywistości organizacje pozarządowe ostrzegały przed kryzysem humanitarnym wśród migrantów transgranicznych, temperatury zaczynają spadać i szukały dostępu do obszaru, aby zapewnić im pomoc medyczną.

Polski rząd powiedział, że od początku sierpnia tego tygodnia zabronił 8200 migrantom wjazdu do Polski i zatrzymał kolejne 1200, którzy to zrobili.

Polscy strażnicy graniczni zablokowali w środę próbę przekroczenia 473 migrantów, co stanowi jednodniowy rekord.

Unia Europejska (UE) oskarżyła Białoruś o celowe planowanie napływu migrantów w odpowiedzi na europejskie sankcje nałożone na Moskwę za tłumienie opozycji mińskiego reżimu.

dt / mas / bp / wiek / ext

READ  Duplantis i Fraser-Pryce też błyszczą w Polsce