Polska stała się drugim co do wielkości producentem baterii na świecie po Chinach, wyprzedzając po drodze Stany Zjednoczone. Jak w nim stwierdzono PSPA (Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych), region ten odpowiada za 6% światowej produkcji. Aby umieścić tę liczbę w kontekście, Europa jako całość nie osiągnęła 14%.
W 2022 roku Polska osiągnęła 73 GWh rocznie, liczba ta, choć blada w porównaniu z chińskimi 893 GWh (77% całości), poprawia się nieznacznie w porównaniu z 70 GWh w USA (6% całości). Węgry zajmują czwarte miejsce z 38 GWh (3% całości), tuż za nimi uplasowały się Niemcy z 31 GWh (3% całości).
Jak widać, Tylko Polska, Węgry i Niemcy odpowiadają za całkowitą pojemność Europy jako kontynentu. To powinno się zmienić, gdy inne gigafabryki zaczną działać w regionach takich jak Hiszpania, ponieważ fabryka Powerco (Volkswagen) budowana w Walencji będzie miała maksymalną moc 60 gigawatów.
Ponadto nie możemy zapominać, że w naszym kraju realizowane są inne projekty: Envision (Cáceres), InoBat (Valladolid), Tata (Saragossa)… Pod koniec dekady Hiszpania może stać się jednym z głównych centrów produkcji baterii na Starym Kontynencie.
Polska może spaść na szóste miejsce w 2027 r
Trudno jednak przebić Polskę, w której obecnie znajduje się zarówno największa fabryka akumulatorów samochodowych w Europie (LG Energy Solutions w Biskupicach Podgórnych), jak i fabryka akumulatorów stacjonarnych (Northvolt w Gdańsku).. Inne firmy branżowe inwestujące w kraju to SK On i Mercedes-Benz.
Wartość eksportu baterii wzrosła 38-krotnie w ciągu ostatnich sześciu lat, z 210 mln euro w 2017 r. do 8,24 mld euro w 2022 r. Ogółem sektor ten stanowi 2,4% całego polskiego eksportu. Jednakże, PSPA ostrzega, że do 2027 roku Polska może spaść na szóste miejsce w światowych rankingach Ze względu na rosnącą konkurencję.
Związek zwraca uwagę, że dla wzmocnienia rozwoju tej branży konieczne jest zwiększenie krajowych możliwości wydobycia surowców potrzebnych do produkcji ogniw i komponentów. Rozwijaj wykwalifikowane zasoby ludzkie i zwiększyć innowacyjność w łańcuchu dostaw.
„Aby przyspieszyć nowe możliwości wydobycia i przetwarzania surowców, Należy uprościć procedury administracyjne. Ważne jest również wdrażanie zachęt promujących technologie ponownego wykorzystania i recyklingu baterii, tworząc zamknięty obieg produkcji, eksploatacji i utylizacji”.
Źródło | przez BloombergNEF Nowości dotyczące baterii
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy