2 kwietnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska wygrywa bitwę z Brukselą o niezawisłość sądownictwa, aby znieść zakaz zbierania funduszy UE | Międzynarodowy

Sejm, izba niższa polskiego parlamentu, podjął pierwszy krok w celu odblokowania krajowego planu odbudowy po pandemii w wysokości 35,4 mld euro. Komisja Europejska jeszcze nie zaczęła przekazywać tych środków do Warszawy, ponieważ rządy prawa promowane przez ultrakonserwatywny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) ulegają pogorszeniu. Przy inflacji na około 10 miesięcy przed wyborami parlamentarnymi…

Zapisz się, aby kontynuować czytanie

Czytaj bez ograniczeń

Sejm, izba niższa polskiego parlamentu, podjął pierwszy krok w celu odblokowania krajowego planu odbudowy po pandemii w wysokości 35,4 mld euro. Komisja Europejska jeszcze nie zaczęła przekazywać tych środków do Warszawy, ponieważ rządy prawa promowane przez ultrakonserwatywny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS) ulegają pogorszeniu. Około 10 miesięcy przed wyborami parlamentarnymi, w obliczu rosnącej inflacji i niepewnych perspektyw gospodarczych, władza wykonawcza potrzebująca europejskiej gotówki postanowiła pogłębić uzgodnione z Brukselą reformy sądownictwa, aby zagwarantować niezawisłość sędziów i zmienić system zezwoleń dla sędziów.

Po trzech dniach intensywnych posiedzeń Sejm dał zielone światło dla tekstu zaproponowanego przez PiS, przy czym odrzucenie ze strony partii prawicowych było szczególnie uderzające w przypadku jego koalicjanta Solidarna Polska. Mimo że jej poprawki nie zostały uwzględnione w tekście, opozycja dała rękę, by wniosek przeszedł większością głosów. „To trudne zobowiązanie. Ale my chcemy zakończyć konflikt z Zachodem. Prawdziwy wróg jest na Wschodzie” – powiedział premier Mateusz Morawiecki (z PiS) po przyjęciu ustawy. Zebrane przez Gazety Wyborczej.

W tym samym roku, w którym partia Jarosława Kaczyńskiego żelazną ręką próbuje odsunąć się od władzy, opozycja nie chce wziąć odpowiedzialności za blokowanie funduszy europejskich. Jej liderzy podkreślili, że zrobią wszystko, aby te środki trafiły do ​​Polski. Reforma sądownictwa musi jeszcze przejść przez Senat, w którym większość ma opozycja, zanim do stołu dojdzie prezydent RP Andrzej Duda.

READ  Połowa Europy przeżywa dziesiątki rekordów upałów w środku zimy

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen uzależniła europejskie transfery finansowe od realizacji Układu Warszawskiego. „Zmiany muszą zostać wprowadzone” – powiedział na konferencji prasowej w szwedzkim mieście Kiruna po zapoznaniu się z decyzją parlamentu. „To doprowadzi do płatności później” – powiedział. „Ale najpierw wdrożenie i rozwiązania prawne to sprawa Polski” – podkreślił. Maria r. donosi Saguillo.

Po wprowadzeniu w czerwcu pewnych zmian, które nie wystarczyły do ​​zabezpieczenia finansowania – takich jak zamknięcie kontrowersyjnej izby sędziów dyscyplinarnych w Sądzie Najwyższym – Sejm planuje teraz przenieść sprawy dyscyplinarne przeciwko sędziom do Sądu Najwyższego. Więcej wolności. Od października 2021 r. Polska jest zobowiązana do zapłaty na rzecz Brukseli kary dziennej w wysokości miliona euro za działalność tej izby dyscyplinarnej. Czas pokaże, czy proponowane przez Warszawę rozwiązanie, które ma zastąpić sądy, przekona liderów społeczności.

Propozycja, obecnie zatwierdzona przez parlament, zakazuje również postępowań dyscyplinarnych przeciwko sędziom za skazanie lub zakwestionowanie ich niezależności. neosędziowie. To są Sędziowie Tam są Powołany przez organy takie jak nowa Krajowa Rada Sądownictwa, która jest uznawana przez najważniejsze stowarzyszenia sędziów za organ w służbie rządu, podobnie jak Trybunał Konstytucyjny.

Dołącz do EL PAÍS, aby śledzić wszystkie wiadomości i czytać bez ograniczeń.

Rejestr

Komisja Sprawiedliwości (KOS), organ zrzeszający stowarzyszenia sędziów i prawników, uważa, że ​​”nie jest jeszcze zgodna z prawem europejskim i polską konstytucją i nie przyczynia się do realizacji kamieni milowych”. Komisja, wg Oświadczenie. KOS uważa, że ​​tekst nie gwarantuje skutecznie, że powoływanie sędziów lub legalność systemu konstytucyjnego nie mogą być kwestionowane. Krytykuje też utrzymywanie tzw. „bezstronnych testów sędziów”. Proponowane reformy są z jego punktu widzenia „całkowicie iluzoryczne” i „w żadnym wypadku nie powinny stać się prawem”.

READ  USA potwierdza swoje „święte” zaangażowanie w NATO w Polsce | Aktualności | T.W.

Starcia z Brukselą

Komisja i rząd PiS mają długą historię nieporozumień w kwestiach takich jak migranci, społeczność LGBTI i prawa reprodukcyjne kobiet kosztem praworządności i poszanowania podstawowych wartości UE. Kiedy 1 czerwca 2022 r. Bruksela zatwierdziła plan odbudowy Polski po pandemii, wojna Rosji na Ukrainie była swego rodzaju punktem zwrotnym w stosunkach. Komisja uznaje rolę kraju w wysyłaniu pomocy humanitarnej i wojskowej na Ukrainę. Setki tysięcy uchodźców ustanowiło szereg warunków zorganizowanych w kamienie milowe, zanim fundusze zostały przekazane. Niezawisłość sędziowska i system impeachmentu sędziów to tylko niektóre z nich.

Jednym z zadań, jakie PiS postawił sobie po dojściu do władzy w 2015 roku, było usprawnienie sądownictwa poprzez głęboką reformę i odnowienie sądownictwa, które uważa za dziedzictwo komunizmu. Zrzeczenie się tej flagi będzie trudne dla części rządzącej prawicy, dla których przyzwolenie na żądania Brukseli oznacza utratę suwerenności. Ale przede wszystkim jest to nie do przyjęcia dla Zjednoczonej Polski, eurosceptycznej formacji kierowanej przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę, autora reformy sądownictwa. Minister oskarżył w tym tygodniu Komisję Europejską o stosowanie „metod zorganizowanej grupy przestępczej”. Zarówno Ziobro, jak i Morawiecki obiecują, że będą nadal rządzić, mimo że koalicjant uważa, że ​​PiS skapitulował przed „szantażem” Brukseli i zapowiedział, że zrobi wszystko, co w jego mocy, by ustawa nie została wykorzystana.

Klasa polityczna skupia się na wyborach zaplanowanych na październik lub listopad. W obliczu coraz bardziej niekorzystnych dla PiS sondaży, wzrostu inflacji do 16,6% w grudniu i kryzysu energetycznego pogłębionego przez wojnę w sąsiednim kraju, rząd potrzebuje funduszy europejskich bardziej niż kiedykolwiek. Europejski komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders uznał projekt ustawy za „obiecujący krok w kierunku wypełnienia zobowiązań polskiego planu naprawczego”. Tweet z 7 stycznia. W przestrodze przed analizą ostatecznego tekstu minister ds. unijnych Simone Cinkowski zwróciła się do parlamentarzystów, by nie dotykali Czechów, by nie odstępować od tego, co zostało uzgodnione z Brukselą. Rząd ma nadzieję uzyskać akceptację Komisji dla tekstu, ale jest ostrożny.

READ  Biden odwiedzi polskie miasto przy granicy z Ukrainą Świat | T.W.

Zanim trafi do komisji, projekt musi uzyskać zgodę Prezydenta. W grudniu, kiedy Sejm zajmował się projektem, sceptycyzm Dudy co do konstytucyjności niektórych punktów tekstu oraz fakt, że PiS nie miał zdecydowanej większości parlamentarnej, usunęło inicjatywę z porządku obrad do końca roku. Jako prezydent Duda może zatwierdzić plan, anulować go lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego do rozpatrzenia.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergotlub wewnątrz Nasz cotygodniowy biuletyn.