Kraków (Polska), 8 listopada (EFE).- Prezydent RP Andrzej Duda zapowiedział w wywiadzie opublikowanym we wtorek w polskim tygodniku, że nie będzie odpowiedzi na „zalecenia Komisji Europejskiej” (KE) w sprawie zmian. Kraj spełnia wymogi polskiej reformy sądownictwa i stałego dostępu do funduszy europejskich.
Duda podkreślił, że nie rozważa możliwości wprowadzenia kolejnych zmian do przedstawionego KE planu reformy sądownictwa.
„Z tego, co wiem, spełniamy wszystkie warunki, aby otrzymać pieniądze (z funduszu ratunkowego pandemii)” – powiedział polski prezydent, odnosząc się do wniosku Brukseli o usunięcie kontrowersyjnej Izby Dyscyplinarnej (SD) Sądu Najwyższego. Polska.
Polska zlikwidowała ten system w ślad za wskazaniami proponowanych przez Dudę zmian w reformie sądownictwa, ale natychmiast utworzono Izbę Odpowiedzialności Służby Cywilnej, o niemal identycznych funkcjach i charakterystyce, a także złożoną z sędziów pracujących w SD.
Jego zdaniem Duda zapewniał, że „po stronie polskiej jest dużo dobrej woli” i że „odkąd został przyjęty budżet planu naprawy po pandemii (Polski), Polska „oczekuje zapłaty tego, co musi zapłacić”. należny”.
W czerwcu KE zatwierdziła budżet Polski na plan naprawy gospodarczej po pandemii, ale wskazała, że Warszawa musi osiągnąć pewne „kamienie milowe” związane z zagwarantowaniem niezawisłości sądownictwa, z których jednym jest usunięcie SD.
W następnym miesiącu Polska zniosła SD, ale przewodnicząca KE Ursula von der Leyen uznała, że to „nie wystarczy”, aby umożliwić uwolnienie 34 500 mln euro z funduszy europejskich.
Z drugiej strony Warszawa została ukarana grzywną w wysokości 1 miliona euro dziennie za kontynuowanie działalności SD, co doprowadziło do kumulacji 370 milionów euro przeciwko Polsce, ponieważ rząd odmówił zapłacenia grzywny.
W zeszłym tygodniu polski rząd złożył wniosek do sądu luksemburskiego o zawieszenie sankcji, po tym jak Warszawa wysłała żądania zapłaty, na które Warszawa nigdy nie odpowiedziała, kwotę, którą UE odlicza od transferów finansowych do Polski w kwartałach.
Ostatecznie szef Kancelarii Prezydenta Malcorsata Bobroca potwierdziła we wtorek „uznanie” grupy 30 sędziów Sądu Najwyższego, którzy odmówili współpracy z tzw. „nowymi sędziami”, powołanymi przez Tudę po reformie sądownictwa . Z takim nastawieniem „nie być sędzią, bo „o tym kto jest sędzią decyduje prezydent” czy nie. EFE
MAC/ZACIĘCIE/RF
EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług EFE jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencia EFE SA.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy