27 października, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska ściera się z europejskim wymiarem sprawiedliwości

Bruksela. – Komisja Europejska wyjaśniła wczoraj, że wykorzysta “wszelkie ułatwienia” dla zagwarantowania pierwszeństwa prawa europejskiego kwestionowanego przez Trybunał Konstytucyjny RP. Unia Europejska (UE).

Komisarz UE Didier Reinders, który w momencie ogłoszenia wyroku zasiadał w Radzie Ministrów UE ds. Sprawiedliwości, powiedział, że choć nie wdawał się w szczegóły, jak Bruksela zareaguje na polskie wyzwanie, z pewnością podejmie działania. Wyjaśnił, że jest za wcześnie, aby wiedzieć, kiedy Bruksela będzie funkcjonować.

Społeczna Grupa Robocza wydała później oświadczenie broniące podstawowych zasad porządku prawnego Unii, podstawowego przepisu prawa UE dotyczącego prawa krajowego, „w tym przepisów konstytucyjnych”. Dodał, że „wszystkie orzeczenia Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości podlegają władzy wszystkich państw członkowskich, w tym sądów krajowych”. Polski Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niektóre artykuły traktatów europejskich są niezgodne z konstytucją krajową.

READ  Livestream Poland: Warsaw Mets @ Silesia Rebels Katowice, 27 czerwca, 14:00 CET (14:00, 08:00 i ET)