19 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska rządząca prawicowa koalicja traci większość w parlamencie – New Indian Express

Wydane przez PTI

WARSZAWA: Rządząca w Polsce prawicowa koalicja straciła w piątek niewielką większość w parlamencie po tym, jak opuściło ją trzech deputowanych, krytykujących politykę rządu – głównie w zakresie usuwania węgla.

Nie oczekuje się jednak, że posunięcie to doprowadzi do upadku rządu premiera Mathewsa Moravekiego – w którym PiS jest silnym partnerem – ponieważ może on liczyć na poparcie niektórych małych lub opozycyjnych partii w decydującym głosowaniu.

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska powiedziała, że ​​ruchy opozycyjne przeciwko członkom gabinetu zostały odrzucone w niedawnym głosowaniu w parlamencie, co pokazuje, że wśród prawodawców jest wystarczające poparcie dla rządu.

„Nie mamy formalnej większości, ale liczy się sposób głosowania prawodawców” – powiedziała Cervinska.

Prawo i Sprawiedliwość wraz z dwoma młodszymi partnerami ma obecnie 229 z 460 mandatów w izbie niższej parlamentu. Doszedł do władzy w 2015 roku.

John Graphic, rzecznik głównej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, powiedział, że to „symboliczny moment”, kiedy rząd stracił stabilną większość, którą posiadał przez sześć lat.

„Rząd stanie przed wieloma problemami, próbując uzyskać większość dla swoich ustaw, zwłaszcza jeśli naruszają one standardy konstytucyjne lub zasady prawa” – powiedział Grafick.

Odchodzący ustawodawcy stwierdzili, że są sfrustrowani decyzją rządu o wyrzuceniu 65% polskiej energii i jego planami na po-epidemiczne ożywienie gospodarcze i rozwój kraju.

Do niedawna koalicja była w konflikcie z UE w wielu kwestiach, od praworządności i niezależności sądownictwa po agendę klimatyczną, i była w stanie przeforsować wszystkie swoje decyzje przez izbę niższą i uzyskać poparcie w Senat. . Ale ten jeden tor osłabił międzynarodową pozycję Polski w niedawnej walce o władzę i krytyce jej wyzwań wobec UE.

W koalicji pojawiły się oznaki chaosu przed ubiegłorocznymi wyborami prezydenckimi, które w pewnym momencie zaplanowano pocztą z powodu epidemii. Plan został porzucony, ale dziesiątki tysięcy slotów (euro) zostały zmarnowane.

READ  Walia przegrała z Polską 2:1 na cztery dni przed play-offami Mistrzostw Świata 2022

Sondaże pokazują, że prawo i sprawiedliwość wciąż mają silne poparcie, głównie dla rodzin wielodzietnych i emerytów, z hojnymi premiami i poparciem dla tradycyjnych wartości narodowych, zwłaszcza w narodzie katolickim. Jednak sondaże opinii publicznej sugerują, że przedterminowe wybory nie mogłyby zdobyć większości parlamentarnej.

W wyborach 2019 r. koalicja straciła większość w Senacie wyższej instancji, gdzie ma 49 na 100 głosów.

Kolejne wybory zaplanowano na 2023 rok.