9 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska rozpoczyna kampanię na rzecz zwrotu zrabowanych dzieł sztuki z czasów II wojny światowej

Polska rozpoczyna kampanię na rzecz zwrotu zrabowanych dzieł sztuki z czasów II wojny światowej

Kraków (Polska), 14 września Polski minister kultury i dziedzictwa Piotr Gliński ogłosił w środę rządową kampanię domagającą się zwrotu w Polsce dzieł sztuki zrabowanych podczas II wojny światowej.

Inicjatywa „Puste Ramki” ma na celu zwrócenie uwagi na dzieła sztuki i pomniki zrabowane podczas wojny przez niemieckich najeźdźców – wyjaśnił Klinski na konferencji prasowej w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Warszawie. Rosjanie”.

W ramach kampanii 12 pustych ramek na zdjęcia zostanie umieszczonych w symbolicznych przestrzeniach w kilku miastach w całym kraju, „dla przypomnienia – powiedział minister – wielu polskich muzeów z pustkami, w których niegdyś mieściły się duże obrazy”.

Polska wysłała wnioski o zwrot dzieł sztuki i pomników zarówno do Niemiec, jak i do Rosji, które uważa za odpowiedzialne filie byłego Związku Radzieckiego.

Według szefa kultury Kreml nie odpowiedział na ponad 20 próśb dotyczących tysięcy obiektów przesłanych przez Warszawę.

Prośba ta była skierowana zarówno do Niemiec, jak i do Rosji, i podał sprawę Muzeum Puszkina w Moskwie, gdzie w Polsce skradziono co najmniej 7 obrazów (w tym jeden autorstwa Luki Giordano).

W wydarzeniu wziął udział wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wavrczyk, który powiedział, że „jego rząd ma nadzieję, że Rosja raz na zawsze porzuci nawyki, które były tam od czasów Związku Radzieckiego; mówimy o kradzieży, a nie gwałtownym zwrocie tego, co został skradziony.”

Wśród tych dzieł Minister Kultury wyróżnił Chrystusa Luki Giordano namalowanego w 1527 roku oraz Adorację Dzieciątka Lorenzo di Credi (1510).

Niedawno premier Polski Mateusz Morawiecki stwierdził, że „ponad 500 000 obrazów, rzeźb i innych dzieł sztuki” zniknęło podczas nazistowskiej inwazji na Polskę.

„W jakimś niemieckim domu lub rezydencji dziś musi wisieć „Portret młodzieńca” Rafaela z 1515 roku” – powiedział.

Polski rząd podtrzymuje swoje roszczenia do reparacji wojennych od Niemiec i Rosji, ponieważ nie uznaje traktatów podpisanych przez były polski rząd komunistyczny po II wojnie światowej. EFE

READ  Polska zażąda ekstradycji skazańca nazistowskiego uhonorowanego w kanadyjskim parlamencie

Mac/GC/Tak