Ukraina i Polska współpracują ze Światową Organizacją Zdrowia, aby ograniczyć rosnącą liczbę przypadków gruźlicy wśród uchodźców uciekających przed rosyjską inwazją na ich kraj.
DOPrzed wojną Ukraina miała drugą co do częstości zapadalność na zakaźne choroby płuc w Europie, a jej system opieki zdrowotnej rygorystycznie ją leczył. Polska miała najniższy wskaźnik i lekarze musieli się dostosować.
Stefan WesołowskiDyrektor Generalny, Instytut Gruźlicy i Chorób Płuc, rewizja: „Wcześniej gruźlica wielolekooporna nie była w Polsce dużym problemem… Wybuch wojny to zmienił i obecnie zachorowań na gruźlicę wielolekooporną jest już ponad 100, czyli około trzykrotnie więcej w porównaniu do sytuacji poprzedniej. . „
WHO od 2015 roku uznała walkę ze światową epidemią gruźlicy za priorytet i obecnie ściśle współpracuje z polskimi władzami.
Nino BertzuliSpecjalny wysłannik WHO ds. reagowania kryzysowego na Ukrainie wyjaśnia: „Kiedy ludzie opuszczali wojnę na Ukrainie, zaistniała potrzeba zapewnienia dostępu do ciągłego leczenia gruźlicy i szybkiego wykrywania nowych przypadków gruźlicy. Polskie władze odpowiedzialne za opiekę zdrowotną zareagowały bardzo szybko, aby odpowiedzieć na to wyzwanie. WHO Europe „współpracowała ramię w ramię z polskimi Zdrowie. władz i polskich instytucji zdrowia.”
Kiedy Rosja najechała Ukrainę, około czterech milionów ludzi uciekło przez granicę do Polski, głównie kobiety, dzieci i osoby starsze.
W Polsce przebywa około miliona uchodźców.
WHO oraz władze Polski i Ukrainy współpracują, aby zapobiegać gruźlicy, co zwiększa wiele wyzwań, przed którymi stoją.
Dodatkowe zasoby • Enrique Barruco (głos)
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy