3 lipca, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska respektuje amerykańską propozycję budowy dołów z ukraińskim zbożem

Kraków (Polska), 16 czerwca. Polski rząd z zadowoleniem przyjął propozycję USA dotyczącą budowy tymczasowych dołów na zboże produkowane na Ukrainie, choć ostrzega przed problemami technicznymi i logistycznymi.

Rzecznik administracji, Piotr Mller, obiecał dziś w polskiej telewizji, że jego kraj „już pomagał w transporcie zboża z Ukrainy przez kilka tygodni” i że „propozycja USA pozwoliłaby na lepsze przechowywanie i przyspieszenie wysyłek do krajów afrykańskich i zachodnich. Kraje europejskie”. Zboża ukraińskie.

Mller dodał, że „Ukraina potrzebuje bezpiecznych miejsc do przechowywania produkcji zboża na Zachodzie (na jej terytorium) lub w Polsce”.

We wtorek prezydent USA Joe Biden zaproponował zbudowanie na granicy polsko-ukraińskiej „tymczasowych dołów”, w których zboże z ukraińskiej ziemi będzie składowane na eksport.

Następnego dnia polski wiceminister rolnictwa Henrik Kowalczyk określił projekt jako „bardzo ciekawy pomysł”, ale powiedział, że jest to wciąż „wstępny raport i wymaga wdrożenia szeregu konkretnych rozwiązań związanych z jego lokalizacją, wielkością i infrastrukturą. Infrastruktura, finansowanie, własność i inne kwestie”.

Jak wyjaśnił wiceminister, „Należy zauważyć, że realizacja tego typu inwestycji może potrwać co najmniej trzy-cztery miesiące”.

Kowalczyk podkreślił, że skoro sieć kolejowa obu krajów przebiega inną trasą, należy wykopać dół na jej granicy z granicą z Polską, gdzie kończy się kolej ukraińska.

– Przy obecnych możliwościach Polska może zarządzać maksymalną podażą zboża na poziomie 1,5 mln ton, podczas gdy potrzeby Ukrainy to 5 mln ton miesięcznie – wyjaśnił polski wiceminister.

Z kolei polski minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował w środę, że spotkał się z ambasadorem USA w Warszawie Markiem Brzezińskim.

Ukraina jest jednym z pięciu największych eksporterów zboża na świecie iw normalnych warunkach wyeksportowała 75% swojej produkcji.

Obecnie jest 20 mln ton ukraińskiego zboża, którego dostawy zostały zablokowane przez wojnę. EFE

mag / cph / fpa

READ  Japonia, Iran i Polska były rywalami „Latynosi” przed Europejczykami