28 maja, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska przypomina Holokaust; Krytykuje inwazję na Ukrainę

WARSZAWA (AP) – Prezydent RP Andrzej Duda skrytykował w czwartek wojnę Rosji z Ukrainą ku pamięci corocznego Holokaustu z ocalałymi z całego świata w nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz.

„Jesteśmy tutaj, aby pokazać, że każdy naród ma święte prawo do życia, święte prawo do kultywowania swoich tradycji i święte prawo do rozwoju” – powiedział.

Ponad 2000 izraelskich młodych ludzi i nie tylko wzięło udział w Marszu Żywych, który zbiega się z Narodowym Dniem Pamięci o Holokauście, który upamiętnia 6 milionów Żydów dotkniętych nazizmem.

Trasa rozpoczyna się niesławnym mottem „Arbeit Macht Frei” (niem. „praca uwalnia)” przy Bramie Oświęcimskiej, a kończy się w Birkenau, podczas niemieckiej okupacji Niemiec w Polsce i poza nią. II wojna światowa.

W marszu w tym roku wzięli udział przedstawiciele Ukrainy i Zjednoczonych Emiratów Arabskich, po raz pierwszy zawieszonych z powodu zakażenia koronawirusem.

Duda wraz z ocalonym z Holokaustu Edwardem Mosbergiem wziął udział w wieczorowej sukni w miejscu rozstrzelania więźniów pod ścianą śmierci w Auschwitz.

Później, w Birkenau, Duda wypowiadał się przeciwko wojnie, antysemityzmowi i innym formom nienawiści, oddał hołd Żydom i innym dotkniętym przez hitlerowskie Niemcy, w tym Polakom, Romom i Rosjanom.

„Przybyliśmy, aby pokazać, że podczas II wojny światowej nazistowskie Niemcy wymazały mój kraj z mapy i zmasakrowały Polskę, w tym żydowskie bieguny, i nigdy nie pozwolimy, aby coś takiego się wydarzyło” – powiedział.

„Pokazujemy, że nie ma absolutnie żadnego konsensusu w sprawie przejęcia niepodległości i próby bezkarnego zabicia narodu ukraińskiego, jak to ma miejsce dzisiaj na okupowanych terytoriach Ukrainy”.

READ  Ekonomia.- AmRest deja de desarrollar la marca Burger King en Polonia, Replica Checa, Eslovakia, Bułgaria i Rumunia