2 kwietnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska przekazuje Ukrainie cztery myśliwce

Według źródeł, wyżsi urzędnicy rosyjskiej obrony zatwierdzili przechwycenie amerykańskiego drona

Przewodniczący Kolegium Połączonych Szefów Sztabów gen. Mark Milley bierze udział w wirtualnym posiedzeniu Komitetu Łącznikowego ds. Bezpieczeństwa Ukrainy w Pentagonie 15 marca 2023 r. w Arlington w Wirginii. (Zdjęcie: Andrew Caballero-Reynolds — Poole/Getty Images)

Wysocy urzędnicy rosyjskiego Ministerstwa Obrony nakazali rosyjskim samolotom bojowym nękanie amerykańskiego drona nad Morzem Czarnym w tym tygodniu, według dwóch amerykańskich urzędników zaznajomionych z wywiadem.

Powiązanie najwyższych dowódców wojskowych z incydentem sugeruje, że piloci myśliwców nie działali nieuczciwie, ingerując w działanie amerykańskiego drona.

Jednak urzędnik amerykański powiedział, że obecnie nic nie wskazuje na to, by najwyżsi przywódcy polityczni Rosji – zwłaszcza ci na Kremlu, w tym prezydent Władimir Putin – wiedzieli z wyprzedzeniem o planowanym ataku.

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział późną środę, że nękanie prawdopodobnie spotkało się z aprobatą wysokiego szczebla.

„Nasze samoloty, nasze drony są niemal nieustannie nękane przez rosyjskich pilotów. Powiedzieć, że to jest standardowy sposób robienia tego przez pilotów, że rosyjscy piloci robią to do woli, to nieprawda” – powiedział Price w rozmowie z Andersonem Cooperem z CNN. Środowa noc.

„Fakt, że widzieliśmy wzór sił Federacji Rosyjskiej, mówi nam, że istnieje przynajmniej pewne zezwolenie wysokiego szczebla na tego typu operację” – dodał.

Nie jest jasne, czy wojsko postanowiło zaprojektować incydent, w którym bojownicy fizycznie wchodzili w interakcję z dronem.

„Wiemy, że przechwycenie było zamierzone. Wiemy, że agresywne zachowanie było zamierzone i wiemy, że było bardzo nieprofesjonalne i bardzo niebezpieczne” – powiedział na środowej konferencji prasowej przewodniczący Joint Chiefs gen. Mark Milley. „Rzeczywista interakcja rosyjskiego myśliwca z naszym UAV, fizyczny kontakt z tymi dwoma, nie jest jeszcze pewna”.

Poza surowymi publicznymi i prywatnymi ostrzeżeniami przed rosyjską agresją w międzynarodowej przestrzeni powietrznej, Milley starał się zminimalizować wszelkie bezpośrednie konsekwencje dla Rosji.

READ  Kryzys sądownictwa wpływa na stabilność polityczną i gospodarczą Polski

„Nie dążymy do konfliktu zbrojnego z Rosją i myślę, że w tym momencie musimy zbadać ten incydent i wyjść stamtąd” – powiedział Milley.