Pierwsza zmiana:
Reforma polskiego sądownictwa w 2019 r. była „nielegalna, narusza niezawisłość sędziów i jest sprzeczna z praworządnością Unii Europejskiej (UE)” – orzekł 5 grudnia Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Czerwiec. . Chociaż nie robi tego po raz pierwszy. Już w lipcu 2021 roku nakazał krajowi rozwiązanie prac komisji śledczej sędziów pod kątem ich orzeczeń, dlatego zrodził się pomysł utworzenia tzw. warszawskiego obozu wyjazdowego „poleexit”.
Rośnie napięcie między Polską a UE. 27-osobowy skład sędziowski uznał przeprowadzoną przez Polaków w 2019 roku reformę sądownictwa za niezgodną z prawem, co zdaniem Sądu Najwyższego zagraża niezawisłości sędziów.
Teraz Komisja Europejska będzie ścigać Polskę pod pretekstem zbadania wpływów Rosji w polskiej polityce, które mogłyby zostać wykorzystane do zastraszenia wrogów w oczach Brukseli.
W 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości wydał już orzeczenie, ale Polska zignorowała to orzeczenie, a możliwość opuszczenia bloku była przez wielu dyskutowana w ramach tzw. „legalnego Polexidu” połączonego z „Brexitem” ze strony Wielkiej Brytanii.
To raczej niż decyzja sądu, jest to nowy rozdział w wojnie Polski z Brukselą od czasu dojścia do władzy prawicowej partii Prawo i Sprawiedliwość w 2015 roku.
Czy Polska opuści Unię Europejską i czy uszanuje orzeczenie sądu? Czy, jak obawia się Bruksela, doszło do łamania praworządności? Czy wolność i suwerenność są zagrożone, jak twierdzi Warszawa? Aby przeanalizować wszystkie te aspekty, rozmawialiśmy o:
-Marie-José Carrot, profesor na Uniwersytecie IE w Madrycie, Hiszpania.
-Armando García jest internacjonalistą na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym Meksyku i posiada tytuł magistra na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy