5 grudnia, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska podwaja wojska na granicy z Białorusią przy imigracji

Polskie władze praktycznie podwoiły liczbę żołnierzy strzegących granicy Białorusi. Minister obrony poinformował we wtorek, że blisko 6 tys. żołnierzy zostało już zatrzymanych w związku z napływem promowanych przez Mińsk migrantów.

Rozmieszczenie wojsk oznacza znaczne rozszerzenie obecności wojskowej na granicy, gdzie minister obrony Marius Blascock obiecał w sobotę, że będzie ich ponad 3 tysiące.

Czytaj więcej

„Prawie 6000 żołnierzy z dywizji 16, 18 i 12 służy na granicy polsko-białoruskiej” – powiedział Blascock w tweecie. – Żołnierze wspierają straż graniczną, chroniąc granice kraju i nie pozwalając im na nielegalne przekraczanie – dodał.

Straż Graniczna poinformowała, że ​​w poniedziałek doszło do 612 prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Według Komisji Europejskiej i Warszawy napływ migrantów jest planowany przez Białoruś jako forma wojny hybrydowej mającej na celu wywarcie presji na UE w związku z sankcjami nałożonymi na reżim Łukaszenki po stłumieniu protestów powyborczych w 2020 roku. Mińsk zaprzecza.

Zdjęcie

KACPER PEMPEL / Reuters

Polska ogłosiła stan wyjątkowy w regionie i planuje budowę muru wzdłuż granicy.

Polski parlament uchwalił ustawę, która zdaniem obrońców praw człowieka ma na celu zalegalizowanie gorących dochodów imigrantów, z naruszeniem zobowiązań kraju wynikających z prawa międzynarodowego.

Według Straży Granicznej od października miało miejsce około 9600 prób nielegalnego przekroczenia granicy.

Duża liczba imigrantów przyjeżdża do Niemiec

Rośnie także liczba imigrantów w Niemczech, a polskie media twierdzą, że szef niemieckiego związku policji zwrócił się do ministra spraw wewnętrznych o tymczasowe wstrzymanie przesiedleń polskich kontroli granicznych.

Władze Brandenburgii, państwa z większością NRD, wzywają do działań przeciwko rządowi prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki.