26 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

„Polska: Pierwsze Filmy”, największa edycja polskiego kina w Meksyku

„Polska: Pierwsze Filmy”, największa edycja polskiego kina w Meksyku

Meksyk (process.com.mx).- Czwarta edycja Tygodnia Filmu Polskiego w Meksyku obejmuje 33 filmy i dwa kursy mistrzowskie online. „Polska. Pierwsze filmy” to największa edycja, jaka kiedykolwiek ukazała się w naszym kraju, która do 29 maja można oglądać w Kinotece Narodowej.

Tydzień Filmu Polskiego rozpoczął się 21 maja i przez dziewięć dni prezentowane były debiutanckie filmy wielkich reżyserów, takich jak Roman Polański, Piotr Dumala, Adnieszka Holland, Krzysztof Kieślowski, Jerzy, Skolimowski, Andrzej Wajda, Krzysztof Januszy i Andrzej Żuławski.

W tym roku działalność Tygodnia Filmu Polskiego wzmogła się, oferując świetne filmy i filmy krótkometrażowe (w tym pokaz plenerowy), dwie klasy mistrzowskie w ten weekend o 17:15 na portalach społecznościowych Ambasady RP w Meksyku, Facebooku i YouTube ( @EmbajadadePoloniaenMeksyk):

  • Sobota, 25 maja: Zajęcia mistrzowskie z Piotrem Dumalą po projekcji jego pierwszego dzieła fabularnego „Las” (Polska 2009).
  • Niedziela, 26 maja: Zajęcia mistrzowskie Kuby Migurty po projekcji jego filmu dokumentalnego „Ucieczka nad srebrnym balonikiem” (Usieska na Srebrini Globe, Polska 2021).

Całość programowania możliwa jest dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Ambasady RP w Meksyku, Fundacji Homo Viator oraz wsparciu Cineteca Nacional.

Zdaniem Eli Chrzanówki (Warszawa, 1980), dokumentalistki, założycielki Homo Witara i organizatorki Tygodnia Filmu Polskiego, to już czwarta edycja, odkąd odbyła się w 2018 roku podczas retrospektywy Andrzeja Wajdy. , drugi w 2022 roku oparty na polskiej animacji i trzeci z ubiegłorocznych filmów autorstwa kobiet.

Powiedział Processo podczas ceremonii otwarcia w Kinotece Narodowej:

„Co ciekawe, udało się to ponownie osiągnąć, bo było to dzieło sprzed sześciu miesięcy, koszt wsparcia wyniósł około 400 tysięcy pesos i praca wielu ludzi. Interesuje mnie to, że polskie kino jest w tym przypadku, ponieważ są to pierwsze dzieła wielkich filmowców, wszyscy rozumieją wizję i kierunek, w ten sposób inspirują i odzwierciedlają.

READ  Polska podnosi stawkę w NATO, wysyłając myśliwce na Ukrainę

–Co było najtrudniejsze do zorganizowania w tym tygodniu?

–Powiedziałbym, aby było to możliwe, ale uważam, że tworzenie napisów to zajęcie i bardzo zależy mi na tym, aby zrobić to jak najlepiej, ponieważ napisy nadają bardzo ważną perspektywę w każdym filmie. Cinedeca wsparła nas kilkoma dubbingami, ale większość z nich wykonałem za pośrednictwem mojej firmy produkcyjnej Ella Films i była to ciężka praca.

–Ile osób powinno odwiedzać Cię co tydzień?

–W zeszłym roku było ich około 1500, ale tym razem wierzymy, że będzie więcej, ponieważ z siedmiu dni liczba ta wzrosła do dziewięciu, a filmów jest więcej.

Czy istnieje możliwość przeniesienia programów do innych stanów?

–Nie, robiliśmy to rok wcześniej, niestety nie było zbyt wielu ludzi, a teraz będzie to tylko Cineteca.

Czy jest jakiś konkretny film, którego widzowie nie powinni przegapić?

–Powiedziałbym, że widzisz je wszystkie, ponieważ jestem pewien, że praktycznie nie zostały wydane w Meksyku. Najlepszą decyzją będzie to, co zdecydujesz się zobaczyć, ale mam nadzieję, że będziesz przychodzić do Cineteca codziennie, będziesz bardzo zaskoczony.

Programy Tygodnia Filmu Polskiego w Meksyku można oglądać za pośrednictwem Cineteca Nacional (https://www.cinetecanacional.net) lub za pośrednictwem sieci społecznościowych Ambasady RP w Meksyku.