Polska jest krajem, który od 24 lutego bardziej solidaryzuje się z Ukrainą.
W Polsce od początku rosyjskiej inwazji schroniło się 3,57 mln Ukraińców. Co wywołało taką reakcję w konserwatywnym rządzie, który ostatnio pod pewnymi względami poszedł pod prąd UE?
Historyk Timothy Snyder przytacza zabójstwo Katina jako symbol sowieckiego kłusownictwa w Polsce. Politycy, żołnierze i intelektualiści zginęli w dżungli pod Smoleńskiem podczas II wojny światowej.
Pod koniec konfliktu Polska była reżimem komunistycznym i sojusznikiem Sowietów, więc wszelkie odniesienia do zamachu stanu zostały odrzucone.
Pamięć karmi teraźniejszość.
Cztery lata temu pojechałem do Warszawy i Krakowa. W różnych rozmowach z dyplomatami i naukowcami, a nawet z tłumaczem pojawiał się temat związany z Katin.
3 lutego 2010 roku ówczesny premier Rosji Władimir Putin wystąpił z propozycją do swojego polskiego premiera: Wspólna uroczystość z okazji 70. rocznicy zamachu katyńskiego.
7 kwietnia do Rosji przybyła polska delegacja rządowa na czele z premierem. Dwa dni później do Rosji przyleciała druga delegacja polska z prezydentem i jego żoną. O 8:41 w sobotę 10 kwietnia samolot rozbił się, zabijając wszystkich na pokładzie.
Timothy Snyder w swojej książce Droga do niewoli (Gutenberg Galaxy): „W Polsce katastrofa smoleńska pewnego dnia zjednoczyła społeczeństwo, ale spolaryzowała je na wiele lat. Oburzenie katastrofą z kwietnia 2010 roku urosło do tego stopnia, że zamach na Katin został z czasem wyeliminowany, a jego ofiary chciały przypomnieć z debaty, że wszystkie historyczne rozdziały polskiej tragedii zostały przyparte do muru.
Podczas rozmów w restauracjach w Warszawie miałem wrażenie, że samolot z prezydentem Lekem Kaczyńskim został zestrzelony na rozkaz prezydenta Putina. Inni obwiniali Kachinsky’ego o nakazanie pilotowi lądowania statku wbrew zaleceniu, aby tego nie robił ze względu na złą pogodę w tym czasie.
Powyższe pomaga zrozumieć ponadczasową obecność Rosji w świadomości Polaków.
Unia Europejska poprzez podstawy stosunków dwustronnych z NATO i bezpośrednio ze Stanami Zjednoczonymi wzmacnia obronę Polski przed niebezpiecznymi sytuacjami.
Warszawa jest często krytykowana przez niektórych członków Unii Europejskiej za słabą reakcję na rosyjską inwazję.
Historia karmi teraźniejszość.
@faustopretelin
Doradca, pedagog, nauczyciel
Globalnie… co?
Był profesorem badań w dziedzinie studiów międzynarodowych w ITAM, opublikował książkę Referendum na Twitterze oraz był redaktorem i współpracownikiem różnych gazet, w tym 24 Horas, El Universal, Milenio. Publikował w Foreign Affairs, Le Monde Diplomatic, Life & Style, Selango i Revalcie. Obecnie jest autorem i felietonistą w El Economista.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy