24 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska, media i audyt

W 1979 roku wystawa BBC w języku polskim została później przemianowana na Plac Zwycięstwa (obecnie Plac Bishutsky’ego), aby upamiętnić wojenną okładkę polskiej sekcji kanału brytyjskiego. : Zapobieganie zimnej wojnie, emblemat i granica.

W noc przed otwarciem Nobel Clark, szef usług BBC na Europę Środkową, został poinformowany, że wystawa powinna zostać wycofana „do użytku nieoficjalnego” i że archiwa wojenne nie powinny być pokazywane. Clark w wywiadzie dziesięć lat później podałby powód bezpośrednich rozkazów Sowietów.

W latach 80. światowe uznanie i uwagę mediów zyskała fala strajków, w szczególności Ruch Solidarności Les Velesa, który stał się pierwszym niezależnym związkiem Federacji Socjalistycznej.

W tym sensie rola BBC World Service jest ważna dla monitorowania, komunikacji i relacjonowania tych ruchów, które są częścią upadku komunizmu.

Obawa reżimu sowieckiego o bliski związek i więź między audytorium wystawy na Placu Zwycięstwa a polską publicznością. Jak zauważyła Ambasada Brytyjska w Warszawie w lutym 1979 roku, „wartość BBC jest ważniejsza niż misja ambasady”.

Po dziesięcioleciach komunistycznych rządów polskie władze znalazły się pod silną publiczną presją na reformy polityczne, gospodarcze i społeczne, a kryzys gospodarczy skłonił premiera generała Wojciecha Zaruzelskiego do ogłoszenia stanu wojennego w grudniu 1981 r., w którym większość przywódców opozycji została uwięziona.

Ten stan wojenny bardzo utrudniał przesyłanie aktualnych wiadomości z Polski do innych części świata. Eugenius Smoiler, zastępca dyrektora polskiego oddziału BBC, odkrył alternatywne międzynarodowe połączenie telefoniczne do Polski przez Stambuł, które nie jest prawnie zabronione.

Telefon ten stał się środkiem przekazywania informacji organizacjom reformatorskim w Polsce, takim jak KOR i Solidarność. „(BBC) było najbardziej autorytatywnym źródłem informacji o wydarzeniach w Polsce w latach 80.” – mówi Smoler.

W ostatnich tygodniach uchwalenie kontrowersyjnej ustawy medialnej w Polsce spowodowało rozłam nie tylko w rządzącej koalicji radykalno-nacjonalistycznej i konserwatywnej PiS, ale także w tzw. reformach. Ustawa przeciwko TVN”, bo te (amerykańskie) media są jedynymi dotkniętymi i jedynymi mediami, które krytykują rząd.

READ  La Jornada - Tysiące wieców w Polsce przeciwko działaniom antyimigranckim

Przedmiotowe prawo ma na celu zakazanie firmom spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego posiadania więcej niż 50% kanału telewizyjnego. PiS kontroluje już dużą część telewizji publicznej TVP i gazet regionalnych.

Obecnie walka rządów z mediami tworzy termometr, który pozwala mierzyć stan zdrowia, jakim cieszy się wolność słowa czy jeszcze większa demokracja.

Media, podobnie jak demokracja, nie powstają w jeden dzień.

* Członek rady redakcyjnej Globalitica.

@Emer_Seg