29 listopada, 2021

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska: Kryzys graniczny pogłębia przepaść między biegunami | Międzynarodowy

Kryzys graniczny z Białorusią miał wszelkie zadatki na wznowienie i złagodzenie malejącej popularności polskiego rządu. Wyraźna polaryzacja społecznaWarszawa podtrzymuje historyczną nieufność do Rosji – zewnętrznego przeciwnika spoza UE i sojusznika Rosji Zaciekły przywódca dyktatorski (Aleksander Łukaszenko)) Oraz zdecydowane wsparcie Unii i NATO w przeciwdziałaniu temu, co Europa uważa za „atak hybrydowy” po miesiącach walk z Brukselą o praworządność i niezależność sądownictwa. Jednak podręcznik zasad czasami nie działa. Sondaże z ostatnich dni odzwierciedlają ponowny spadek szans na głosowanie w ultrakonserwatywnej partii Prawo i Sprawiedliwość (PiS) pod koniec roku pełnego kontrowersji przed koalicją rządową.

Polska gazeta opublikowała w poniedziałek ankietę Gazeta Wyborcza Daje 30% głosów premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, który doszedł do władzy w 2015 roku i zdobył 43,6% głosów w wyborach 2019 roku. Były miesiąc temu, dwa punkty procentowe poniżej szczytu. Kryzys i sześć rok temu. Tymczasem głównym oporem jest Platforma Obywatelska Donalda Duskina (24%), która w zasadzie wybiera milczenie, a La Isquerta (8%) jest mniej więcej stabilna. W Polsce 2050 osobisty plan dziennikarza i prezentera telewizyjnego Simona Hlovni wzrósł z 10% do 14%, a skrajnie prawicowej federacji z 6% do 9%.

Ankieta przeprowadzona w zeszłym tygodniu ma ciekawy aspekt. Chociaż kolejne wybory nie są zaplanowane na 2023 r., 78% konsultowanych było tego dnia (oczywiście 57%), zwłaszcza bazy cywilnej i zwolenników Polski 2050. W 2015 r. udział wyniósł 51%, a w 2019 r. 62%. Sukces wyborczy PiS opiera się właśnie na jego bazie wyborczej – w miastach czy małych miasteczkach, zwłaszcza na południowym wschodzie, na mobilizacji starej, tradycyjnej i katolickiej ludności oraz na mobilizacji osób niepełnosprawnych. 2% ankietowanych stwierdziło, że zagłosowałoby na „pewną opozycję”, chociaż nie jest jeszcze jasne, na którą.

„Wtedy to po prostu dotarło do nas. Niezależnie od tego, czy są to kobiety, czy dzieci, wkładają to do kieszeni najeźdźców. Ale nawet dla niektórych, którzy go wspierają, co dzieje się na granicy Nie do przyjęcia z ludzkiego punktu widzeniaDorota Heidrich, profesor na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, wyjaśnia telefonicznie.

READ  Polska Rzeczy w pamięci podręcznej Matty w Inglederze
Zdjęcie Warszawy w ostatnią sobotę.Alvaro Garcia

Przykładem tego dylematu jest Gajetan Kosowski. Ma 20 lat i obecnie nie chce rządzić swoim krajem. „To bardzo skomplikowana sytuacja. Nie lubię rządu, ale W tym, co robisz, nie ma zbyt wiele alternatywy„W supermarkecie, w którym pracuje w polskim mieście Hajnovka, 30 kilometrów od granicy z Białorusią, mówi, że z jednej strony z uśmiechem przynosi opozycji złe zdanie.Pieprzyć ciasta”(Pieprzyć PiS). Z drugiej strony przyznaje, że „ktoś z przyjaciółmi z Straży Granicznej” rozumie obrazki na płocie, „imigrantów przebranych za Pumę lub Nike” i gorące dochody.

Dołącz do EL PAS już teraz, aby śledzić wszystkie aktualności i czytać bez ograniczeń

Zapisz się tutaj

Stacja metra w Warszawie w ostatnią sobotę.
Stacja metra w Warszawie w ostatnią sobotę.Alvaro Garcia

Dwa ostatnie sondaże opinii opublikowane przez gazetę Republika Zgadzają się oddać PiS 30% głosów (z sześciopunktowym spadkiem) i odzwierciedlają polityczną frakcję, jaką cieszy się w kraju. 39% popiera, 36% odrzuca, a 25% nie zgadza się z działaniami rządu na granicy. Czasami odpowiedzi odzwierciedlają mieszankę mieszanych lęków i emocji. Na przykład 54% popiera ostatnią nowelizację krajowego prawa imigracyjnego, zapobiegającą automatycznemu deportowaniu na Białoruś osób ubiegających się o nielegalny wjazd do Polski i ubiegających się o ochronę międzynarodową.

Kazetan Kosovsky, w polskim mieście Hajnovka, ostatnie 17 miejsce.
Kazetan Kosovsky, w polskim mieście Hajnovka, ostatnie 17 miejsce.

Inne przypadki na tym samym obszarze przygranicznym są przykładem podziału społecznego. Jedna para, 44-letni Piotr Zojbert i 37-letnia Ela Moczyńska, twierdzą, że Polska powinna przeznaczyć pieniądze potrzebne na budowę planowanej bariery granicznej, aby zatrzymać osadników. Pracują w marketingu w stolicy – ​​gdzie Platforma Obywatelska wygrała PiS, a La Esquerta uzyskała dobry wynik w wyborach 2019 – i przyjechali spędzić kilka dni w wiejskim domu kilka kilometrów od granicy. Krótko przed zamknięciem obszaru dla nierezydentów na mocy stanu wyjątkowego.

„Pewnego dnia prowadziłem [las fuerzas de seguridad] Zatrzymali mnie Jak film o strefie wojny, Długie ramiona i latarka na twarzy olśniły mnie. Bardziej bałem się ich niż ludzi, którzy mieli nas chronić. Bo czego mam się bać? Kto z ludu na granicy ma kamień? Byliśmy tak daleko od rządu, że prawie wróciliśmy na drugą stronę – mówi ze śmiechem przed supermarketem w Narewce. „Wierzyliśmy, że rząd nie może przekroczyć czerwonej linii, ale tak się stało” – powiedział.

Piotr Sஜzbert i Ela Mosińska w polskim mieście Narevka w ten piątek.
Piotr Sஜzbert i Ela Mosińska w polskim mieście Narevka w ten piątek.Alvaro Garcia

Kilka kilometrów dalej, ale po drugiej stronie politycznej przepaści jest Ula Z. „Zrobię to samo, co rząd. Wiem, że ci ludzie nie radzą sobie dobrze w swoich krajach, ale Polska nie musi ich akceptować. Oni już mają kraj. Cały czas tak mówią. [que quieren llegar a] „Niemcy, Niemcy, Niemcy…” Dlaczego nie poprosić o azyl na Białorusi? 32-letni pracownik banku nie chciał podać swojego nazwiska na Hajnoce. Albo Stephen Martinique, który pracuje w sklepie AGD w tym samym mieście. W wieku 38 lat określa się jako „patriota”, ewangelicki chrześcijanin i wyborca ​​Konfederacji. „Rząd kłamie, ale popieram naszych żołnierzy [en la frontera] Ponieważ ich szanuję: przysięgali na Boga i naród ”- powiedziała Martynika.

Ula Z przy wejściu do centrum handlowego w Hajnovce, Polska, 17-go.
Ula Z przy wejściu do centrum handlowego w Hajnovce, Polska, 17-go.
Stephena Martyniki 17-go w centrum handlowym w polskim mieście Hajnovka.
Stephena Martyniki 17-go w centrum handlowym w polskim mieście Hajnovka.

Adam Traczyk, analityk polityczny Zbiornik myśli Global.Lab uważa, że ​​rządowa strategia „mobilizowania ludzi z flagą i przedstawiania opozycji jako obcych agentów” jest „bardzo przejrzysta”. „Przesadził z tym listem i nie ufał nikomu poza swoim głównym tomem” – dodaje. „Ludzie rozumieją, że ryzyko nie jest tak duże Największy kryzys od 30 lat Jak widać w ciągu ostatnich kilku dni to była przesada. Tak, UE zamknęła zespoły z Polską, ale duże kwestie, takie jak debata o rządzie czy stanie prawa w Brukseli [en la entrega de fondos europeos] Nie zniknęli – mówi.

Przed kryzysem granicznym wydarzyło się wiele rzeczy, które ilustrują pogarszającą się reputację władzy wykonawczej. Niedawno, trzy tygodnie temu, ogłoszono śmierć kobiety w ciąży. 30-letnia Isabella zmarła na skutek wstrząsu septycznego w szpitalu we wrześniu ubiegłego roku. Płód miał poważną wadę i lekarze nie dokonali aborcji (przyszedł do przychodni w celu odprowadzenia płynu owodniowego), ponieważ Trybunał Konstytucyjny rok temu orzekł o niezgodności z Konstytucją domniemania prawnego, zgodnie z którym 97% przerw prawnych ciąża spadła. Wada rozwojowa płodu. Polska miała już jedno z najbardziej uregulowanych praw aborcyjnych w Europie.

Podobnie jak dziesiątki tysięcy Polaków miesiąc temu sprawa wywołała spore zainteresowanie i wywołała protesty. Wyszli na ulice stu miast Usprawiedliwić ich europejskość po odrzuceniu konstytucji filaru członkostwa w UE: prymat prawa socjalnego nad prawem krajowym. W tym samym miesiącu sąd UE nałożył na Polskę milion euro dziennie za naruszenie niezawisłości sędziowskiej.

A nowy obraz niestabilności nie pomógł PiS. W sierpniu ubiegłego roku, w ciągu zaledwie 24 godzin, trójstronna koalicja rządowa, Wright United, rozpadła się wraz z usunięciem jednego wiceprezydenta i rezygnacją trzech wiceministrów, chociaż ponownie zaczęła się od niedawnego rozłamu.

Śledź wszystkie międzynarodowe informacje Facebook I Świergot, o en Nasz cotygodniowy biuletyn.