3 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska koalicja rządząca prawicowa traci większość parlamentarną

Rządząca w Polsce prawicowa koalicja straciła w piątek niewielką większość w parlamencie w związku z krytyką decyzji rządu o wycofaniu węgla i planu wyjścia z epidemii w kraju.

Nie oczekuje się jednak, że posunięcie to doprowadzi do upadku rządu premiera Mathewsa Moravekiego – w którym PiS jest silnym partnerem – ponieważ może on liczyć na poparcie niektórych małych lub opozycyjnych partii w decydującym głosowaniu.

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Anita Czerwińska powiedziała, że ​​ruchy opozycyjne przeciwko członkom gabinetu zostały odrzucone w niedawnym głosowaniu w parlamencie, co pokazuje, że wśród prawodawców jest wystarczające poparcie dla rządu.

„Nie mamy formalnej większości, ale liczy się sposób głosowania prawodawców” – powiedziała Cervinska.

Prawo i Sprawiedliwość wraz z dwoma młodszymi partnerami ma obecnie 229 z 460 mandatów w izbie niższej parlamentu. Doszedł do władzy w 2015 roku i wygrał wybory w 2019 roku, kierując się agendą społeczną i konserwatywną. Rząd jest w konflikcie z UE w wielu dziedzinach i domaga się swobody podejmowania decyzji przez jej 27 członków.

John Graphic, rzecznik głównej opozycyjnej Platformy Obywatelskiej, powiedział, że to „symboliczny moment”, kiedy rząd stracił stabilną większość, którą posiadał przez sześć lat.

„Rząd stanie przed wieloma problemami, próbując uzyskać większość dla swoich ustaw, zwłaszcza jeśli naruszają one standardy konstytucyjne lub zasady prawa” – powiedział Grafick.

Ustawodawca Platformy Obywatelskiej Cesari Tomsik powiedział, że partia rozpocznie przygotowania do przedterminowych wyborów, ponieważ „erozja i upadek tej władzy odbywa się na naszych oczach”.

Ustępujący deputowani Zibiknu Kirginsky, Makorsata Janowska i Arkady Sardorski powiedzieli, że byli sfrustrowani decyzją rządu o usunięciu węgla wbrew obietnicom kampanii wyborczej. Węgiel o wysokiej wartości środowiskowej stanowi 65% energii w Polsce.

Kyrziński powiedział, że plan naprawy gospodarczej kraju po epidemii obciążał małe przedsiębiorstwa całym ciężarem finansowym, ponieważ na tym korzystały agencje rządowe.

READ  Polsce kończy się czas na uzyskanie europejskiego funduszu pomocowego z powodu zwłoki sądowej

„O ile mi wiadomo, odstępstwo od ideałów uchwyciło wielu w poczuciu sprawiedliwości i uczciwości. Zachęcamy ich, aby do nas dołączyli” – powiedział Kirjinski.

Do niedawna koalicja była w konflikcie z UE w wielu kwestiach, od praworządności i niezależności sądownictwa po agendę klimatyczną, i była w stanie przeforsować wszystkie swoje decyzje przez izbę niższą i uzyskać poparcie w Senat. Jej potęga w ostatnim czasie zaczęła słabnąć w wyniku walk o władzę i krytyki sprzeciwu wobec UE, co osłabiło pozycję Polski na arenie międzynarodowej.

Sondaże prowadzone przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego zyskały jeszcze silniejsze poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości, głównie ze względu na hojne świadczenia dla rodzin wielodzietnych i emerytów, a przede wszystkim za wspieranie tradycyjnych i narodowych wartości w narodzie katolickim. Ale sondaże sugerują, że jeśli teraz odbędą się wybory, to nie uzyskają większości parlamentarnej.

W wyborach 2019 r. koalicja straciła większość w Senacie, gdzie ma 49 mandatów na 100. Kolejne wybory zaplanowano na 2023 rok.