30 maja, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska jest zaniepokojona uwięzieniem białoruskiego dziennikarza

WARSZAWA (AP) — Polska wyraziła w czwartek zaniepokojenie Białorusi wyrokiem pięciu lat pozbawienia wolności wydanym przez białoruski sąd na dziennikarza pracującego dla polskiej gazety.

W czwartek polski MSZ wezwał białoruskich urzędników do wyrażenia swojego niezadowolenia.

Podczas spotkania poruszono obawy Polski dotyczące traktowania dziennikarzy i mniejszości polskiej na Białorusi – powiedział rzecznik resortu Łukasz Jasina.

Dziennikarka Irina Slanikova została skazana w środę. Został aresztowany w zeszłym roku w wyniku szerszego stłumienia niezależnych mediów po masowych protestach przeciwko wyborom w 2020 roku, w których prezydent Aleksander Łukaszenko wygrał szóstą kadencję w referendum.

Komitet Ochrony Dziennikarzy nazwał skazanie Słanikowej „kolejnym przykładem głęboko cynicznego i mściwego charakteru białoruskiego rządu”.

Liderka białoruskiej opozycji Swietłana Czikanuskaja napisała w środę na Twitterze, że czuje się „smutna i zła” z powodu wyroku.

Jasina poinformowała, że ​​białoruski dyplomata powiedział polskiemu ministrowi spraw zagranicznych Zbigniewowi Rauowi, że jego rząd uważa skargi Polski za ingerencję w wewnętrzne sprawy Białorusi.

Zlanikawa pracował dla Biełsatu, polskiej stacji finansowanej przez państwo, która nadaje wiadomości na Białorusi.

Uznano go winnym „organizowania lub uczestniczenia w poważnych naruszeniach porządku publicznego” oraz „utworzenia grupy terrorystycznej”.

Mniejszość polska na Białorusi, reprezentowana przez związek niezależny od władz w Mińsku, w okresie rządów Łukaszenki była poddawana represjom, wywołując napięcia między sąsiadami.

READ  Ministerstwo ewakuuje do Polski ponad 180 hiszpańskich mieszkańców Ukrainy | Hiszpania