Premierzy Polski i Słowacji otworzyli w piątek (26.08.2022) punkt połączenia między systemami gazowymi swoich krajów, mający na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa energetycznego, osłabionego po inwazji Rosji na Ukrainę.
„To połączenie daje nam nowe poczucie bezpieczeństwa i poczucie niezależności, ponieważ nie jesteśmy już uzależnieni od rosyjskiego gazu” – powiedział szef słowackiego rządu Eduard Heger na konferencji prasowej ze swoim polskim odpowiednikiem Mateuszem Morawieckim. , Strachocina, w Polsce, w pobliżu granicy obu krajów.
Dzięki tej infrastrukturze Słowacja może odbierać gaz z Norwegii lub skroplony gaz ziemny przez Polskę – wyjaśnił Heger. Morawiecki ze swojej strony przypomniał, że jego kraj również mógłby skorzystać na tym połączeniu, ponieważ dzięki niemu algierski gaz mógłby być dostarczany do Polski, która docierałaby przez Włochy i Słowację. – To gazociąg pokoju, w przeciwieństwie do tego, który budowały Niemcy i Rosja przy wsparciu innych krajów, czyli Nord Stream I i II, który jest gazociągiem wojennym – ocenił Morawiecki.
Nowy gazociąg o długości 61 km w Polsce i 106 km na Słowacji łączy Strachosinę ze słowacką siecią gazową Velke Kapuzani. Jej zdolność przesyłową gazu szacuje się na 4,7 mld m3 w kierunku północ-południe i 5,7 mld m3 w kierunku przeciwnym. (AFP)
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Jednemu grozi dożywocie
Polska nakłada wyjątkowy podatek na Orlen SA w związku z obawami inwestorów
Nowy podatek od Orlen SA budzi obawy inwestorów w Polsce