2 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska i Słowacja uruchamiają nowy gazociąg |  Europa do tej pory |  T.W.

Polska i Słowacja uruchamiają nowy gazociąg | Europa do tej pory | T.W.

Premierzy Polski i Słowacji otworzyli w piątek (26.08.2022) punkt połączenia między systemami gazowymi swoich krajów, mający na celu zwiększenie ich bezpieczeństwa energetycznego, osłabionego po inwazji Rosji na Ukrainę.

„To połączenie daje nam nowe poczucie bezpieczeństwa i poczucie niezależności, ponieważ nie jesteśmy już uzależnieni od rosyjskiego gazu” – powiedział szef słowackiego rządu Eduard Heger na konferencji prasowej ze swoim polskim odpowiednikiem Mateuszem Morawieckim. , Strachocina, w Polsce, w pobliżu granicy obu krajów.

Dzięki tej infrastrukturze Słowacja może odbierać gaz z Norwegii lub skroplony gaz ziemny przez Polskę – wyjaśnił Heger. Morawiecki ze swojej strony przypomniał, że jego kraj również mógłby skorzystać na tym połączeniu, ponieważ dzięki niemu algierski gaz mógłby być dostarczany do Polski, która docierałaby przez Włochy i Słowację. – To gazociąg pokoju, w przeciwieństwie do tego, który budowały Niemcy i Rosja przy wsparciu innych krajów, czyli Nord Stream I i II, który jest gazociągiem wojennym – ocenił Morawiecki.

Nowy gazociąg o długości 61 km w Polsce i 106 km na Słowacji łączy Strachosinę ze słowacką siecią gazową Velke Kapuzani. Jej zdolność przesyłową gazu szacuje się na 4,7 mld m3 w kierunku północ-południe i 5,7 mld m3 w kierunku przeciwnym. (AFP)

READ  Costa wraca do Polski | Herold