28 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska i Rumunia wspierają Mołdawię i Gruzję w obliczu rosyjskiego wyzwania

Polska i Rumunia wspierają Mołdawię i Gruzję w obliczu rosyjskiego wyzwania

Łódź (Polska), 31 marca. Polski minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau i jego rumuński odpowiednik Bogdan Aurescu zwrócili w piątek uwagę swoich sojuszników z NATO na potrzebę wsparcia sąsiadujących z Ukrainą państw Mołdawii i Gruzji, które w związku z tym są „bardzo podatne na agresywną rosyjską działania”. .

Na zakończenie międzyresortowego szczytu Grupy Bukareszteńskiej w polskiej Łodzi (w środku) obaj dyplomaci podkreślili, że Mołdawia i Gruzja muszą stawić czoła hybrydowym zagrożeniom destabilizacji ze strony Rosji, mającym na celu utrudnienie ich stosunków z Europą. .

„Obecna sytuacja w zakresie bezpieczeństwa ma również wpływ na Morze Czarne”, ostrzegł rumuński minister, którego kraj i Ukraina będą gospodarzami dwustronnej konferencji bezpieczeństwa 30 kwietnia, „pierwszej od wybuchu wojny”, skupiającej się na regionie.

„Jedynym językiem, jaki Rosja rozumie, jest odstraszanie siłowe. Dlatego musimy wzmocnić obecność wojskową na wschodzie i umieścić tam obronę przeciwlotniczą, obserwację” – zapewnił Aurescu.

Odnosząc się do niedawnej decyzji parlamentu tureckiego o głosowaniu za przystąpieniem Finlandii do NATO, zarówno Rao, jak i Orescu podkreślali znaczenie tego faktu dla bezpieczeństwa regionalnego i podkreślali konieczność szybkiego zakończenia przez Szwecję procedur akcesyjnych. Możliwy.

Łódzkie spotkanie zaplanowano jako spotkanie przygotowawcze do kolejnego szczytu NATO, który odbędzie się w Wilnie, a rumuński minister opowiedział się za „znalezieniem formuły aspiracji Ukrainy do członkostwa w NATO”.

Szef rumuńskiej dyplomacji podkreślił znaczenie utrzymania „euroatlantyckich platform współpracy”, takich jak Grupa Bukaresztańska, „dla proponowania wspólnych strategii bezpieczeństwa infrastruktury i przeciwdziałania zagrożeniom hybrydowym”. ostatnio Mołdawia.

Bogdan Aurescu przypomniał też, że minął rok od „rewelacji masakry w Buczy” i nazwał to punktem zwrotnym, kiedy stało się jasne, że Rosja popełniła zbrodnie wojenne w konflikcie, więc „wszyscy potrzebujemy Ukrainy, by wygrać ten wojna.”

Ze swojej strony Zbigniew Rau zwrócił uwagę, że Węgry „zajmują konstruktywne stanowisko, choć odmienne od innych sojuszników” w sprawie przyjęcia sankcji gospodarczych wobec Rosji i wysłania dostaw wojskowych na Ukrainę.

READ  Relacja Polski 2:0 Szwecja: Polska pieczętuje swoje miejsce na mundialu | Kwalifikacje europejskie

Odnosząc się do zapowiedzi Kremla rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi, polski minister potępił „eskalację” konfliktu na Ukrainie.

Grupa „Bukareszteńska 9” odnosi się do krajów, które należały do ​​Układu Warszawskiego, a później przystąpiły do ​​Sojuszu Atlantyckiego.

W 2015 r. Polska i Rumunia podjęły inicjatywę organizowania cyklicznych spotkań przedstawicieli tych państw w celu wymiany i uzgadniania poglądów na temat bezpieczeństwa Europy Wschodniej.

W spotkaniu w Łodzi w charakterze gości wzięli udział przedstawiciele Finlandii i Szwecji. EFE

Mac/Jam/Reklama