21 lipca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska i Litwa wzmacniają bezpieczeństwo na swoich granicach w obliczu „zagrożenia białoruskiego”.

Polska i Litwa wzmacniają bezpieczeństwo na swoich granicach w obliczu „zagrożenia białoruskiego”.

Przez Euronews w języku hiszpańskim

Opublikowano 13.08.2023 – 07:21Ostatnia aktualizacja 08:53

Polska i Litwa zaostrzyły środki bezpieczeństwa na granicy z Białorusią. Oba państwa NATO obawiają się zaangażowania Mińska w tajne operacje z Grupą Wagnera.

Polska wysyła więcej żołnierzy na granicę z Białorusią Kilka tysięcy funkcjonariuszy straży granicznej i personelu wojskowego zostanie przeszkolonych i nauczy się koordynować swoje działania w celu zapobiegania ewentualnym prowokacjom z Mińska.

Reklama

Warszawa domaga się bardzo poważnego potraktowania potencjalnego zagrożenia ze strony rosyjskich najemników Wagnera na Białorusi. Uważa się, że mogą one zaostrzyć obecny kryzys migracyjny lub infiltrować Polskę w celu prowadzenia tajnych operacji.

Na początku sierpnia polski rząd podjął próbę infiltracji granicy przy pomocy białoruskich helikopterów wojskowych i oddziałów Grupy Wagnera.

Litwa, która graniczy z Białorusią, ogłosiła 18 sierpnia, że ​​zamknie 2 z 6 przejść granicznych „ze względu na sytuację geopolityczną i zagrożenia”.

Wcześniej w tym miesiącu prezydent Kitanas Nouceda zasugerował możliwość całkowitego zamknięcia granicy w ostateczności, aby zapobiec hybrydowym atakom transgranicznym.

Mimo wszystko granica pozostaje otwarta, ale litewskie władze postawiły wielkie billboardy: „Nie ryzykuj jechać na Białoruś, nie wolno ci wracać”.

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka ze swojej strony poinformował, że polecił rządowi „nawiązać kontakty” ze stroną polską w celu rozmów o „pokoju i dobrym sąsiedztwie”, ponieważ Białoruś „nie może stracić zaawansowanych technologicznie stosunków z krajami UE”. , w tym Polska”.

READ  Wirus Corona.- Polska odnotowuje najwyższą liczbę zgonów z powodu COVID-19 od kwietnia, z prawie 800 zgonami w ciągu jednego dnia