2 kwietnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska gotowa wysłać samoloty bojowe na Ukrainę, ale z NATO | Świat | TW

Premier Mateusz Morawiecki powiedział w środę (02.01.2023), że Polska byłaby gotowa wysłać na Ukrainę myśliwce F-16, jeśli w sojuszu atlantyckim zostanie osiągnięty konsensus.

„Gdyby wszystkie (państwa członkowskie NATO) zdecydowały, byłbym za wysłaniem tych bojowników” – powiedział Morawiecki w rozmowie z niemiecką gazetą.

„Moja ocena zależy od tego, co wspólnie postanowią państwa członkowskie NATO” – dodał, podkreślając potrzebę „strategicznej refleksji NATO jako całości”.

W zeszłym tygodniu Zachód zintensyfikował pomoc wojskową dla Ukrainy, kiedy Niemcy i Stany Zjednoczone ogłosiły rozmieszczenie czołgów ciężkich.

Ale prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał do jeszcze większej pomocy, w tym rakiet dalekiego zasięgu i myśliwców.

W poniedziałek prezydent USA Joe Biden wykluczył wysłanie myśliwców F-16, ale inni sojusznicy, w tym Słowacja, która ma radzieckie MiG-29, oraz Holandia, która zaczęła wymieniać swoje floty F-16, twierdzą, że są gotowi to zrobić . F-16. -35.

Wysyłka czołgów amerykańskich i niemieckich nastąpiła po długich wątpliwościach i negocjacjach między aliantami.

„Niemcy mają możliwość udzielania większego wsparcia niż dotychczas, mają moc decyzyjną w UE, Ukraina ma pieniądze, ma wpływy dyplomatyczne” – powiedział Morawiecki.

jc (afp, dpa)

READ  Polacy wydają wizę polskiemu sprinterowi olimpijskiemu, który obawia się o swoje bezpieczeństwo