28 stycznia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska.- Dziesiątki tysięcy Polaków protestują przeciwko prawu medialnemu i domagają się od Dudy skorzystania z prawa weta.

Madryt, 20 lat (Europejska prasa)

Dziesiątki tysięcy polskich obywateli protestują w tę niedzielę w ponad 100 miastach w całym kraju przeciwko uchwaleniu kontrowersyjnej ustawy medialnej. Zaplanuj atak na wolność słowa.

Największy w historii marsz odbył się przed Pałacem Prezydenckim w stolicy, domagając się od Tudy sprzeciwu wobec ostatecznego zatwierdzenia reguły, na co w piątek Izba Gmin dała zielone światło.

Co więcej, mimo że SEZM zatwierdził ustawę, sam prezydent już postawił na stole możliwość niepodpisania jej w obecnej formie, a ponadto rząd nie ma niezbędnego poparcia do odzyskania tej władzy. Prezydent.

Niektórzy z protestujących zadeklarowali, że są zaskoczeni, ponieważ nie sądzą, że pewnego dnia będą tak żyć. „Będziemy musieli znowu walczyć o prawa podstawowe” – zbiera inny uczestnik marszu, sieć TVN, która jest jedną z głównych ofiar prawa.

Podczas wieców „powstały wolne media, wolni ludzie i transparenty popierające weta prezydenta i wolność prasy.

Ustawa, zaproponowana przez konserwatywny rząd Prawa i Sprawiedliwości (PiS), została we wrześniu odrzucona przez Senat i wróciła do izby niższej, gdzie opozycja uzyskała większość.

W piątek 229 delegatów głosowało za, 212 przeciw, a 11 wstrzymało się od głosu, chociaż głosowali przeciw Senatowi i ponownie wystąpił. Harmonogram Dudy, który decyduje, czy go podpisać.

Weto prezydenta

„Jeszcze nie został wysłany (na twoje biurko). Zostanie przeanalizowany i zostanie podjęta odpowiednia decyzja” – powiedział Duda po zielonym świetle z domu pod spodem w piątek, według portalu informacyjnego Onet.pl . „. Dodał ponadto, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do zasadności planu Prezydent ma możliwość skierowania go do Trybunału Konstytucyjnego.

Jeśli przemówienie skierowane do rządu pomaga chronić firmy spoza Europy przed nabywaniem lokalnych łańcuchów – co, jak mówią, zapobiega przejęciu ich przez Chiny lub Rosję – jego krytycy twierdzą, że jest to atak na wolność słowa, ponieważ będzie wymuszony. US Discovery zamierza sprzedać TVN, największy niezależny prywatny kanał w kraju.

READ  Jedynki mężczyzn Wimbledonu: Daniel Miedwiediew przegrywa z polskim Hobartem Harkas

Po piątkowej decyzji szef ambasady USA w Polsce Pix Aliou powiedział w mediach społecznościowych, że Waszyngton był „bardzo rozczarowany przyjęciem ustawy”.

„Mamy nadzieję, że prezydent Duda będzie działał zgodnie ze swoimi wcześniejszymi wypowiedziami, aby wykorzystać swoje przywództwo do ochrony wolności słowa” – dodał.