18 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska chwali amerykańskiego patriotę wysłanego do Kijowa „przeciwko rosyjskiemu terroryzmowi”.

Polska chwali amerykańskiego patriotę wysłanego do Kijowa „przeciwko rosyjskiemu terroryzmowi”.

Ta treść została opublikowana 22 grudnia 2022 – 12:04

Warszawa, 22 grudnia (EFE). – Polski rząd pochwalił dziś decyzję Stanów Zjednoczonych o wyposażeniu Ukrainy w patriotyczne systemy samoobrony i przypomniał, że Warszawa już wcześniej proponowała dostarczenie tej broni do Kijowa, co Niemcy odrzuciły.

Patrioci to „doskonały system przeciwko rosyjskim atakom terrorystycznym na ukraińską infrastrukturę krytyczną” – powiedział minister obrony Mariusz Błaszczak po tym, jak administracja prezydenta USA Joe Bidena potwierdziła nowy pakiet pomocy wojskowej, który obejmowałby te systemy.

„Gdy myślimy o przerzuceniu patriotów na Ukrainę, myślimy głównie o bezpieczeństwie Polski, Ukrainy i całej wschodniej części NATO” – dodał minister.

Polski rząd zaproponował przeniesienie tych systemów na terytorium Ukrainy, wkrótce po tym, jak Berlin zobowiązał się do wzmocnienia bezpieczeństwa kraju, członka Unii Europejskiej (UE) i NATO.

Berlin odmiennie zareagował na ofertę Warszawy skierowaną do Kijowa, co napięło stosunki między obydwoma sąsiadami.

Ostatecznie minister obrony Niemiec Christine Lambrecht i jej polski odpowiednik uzgodnili, że Patrioci pozostaną na terytorium Polski i zaspokoją potrzeby obronne wschodniej części sojuszu atlantyckiego.

Zapowiedź wysłania amerykańskich patriotów na Ukrainę zbiegła się z wizytą w Waszyngtonie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, który nie opuszczał kraju od początku rosyjskiej inwazji w lutym ub.r.

Podczas tej wizyty rząd USA ogłosił nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy w wysokości 1,85 miliarda dolarów, w tym system Patriot, którego Kijów domagał się od miesięcy.

Po spotkaniu Bidena i Zełenskiego ukraiński przywódca zwrócił się do obu izb Kongresu USA.

Unia Europejska wysłała w ten piątek do Brukseli oficjalne zaproszenie do osobistego udziału w szczycie między Ukrainą a przewodniczącymi Rady i Komisji Europejskiej, który odbędzie się 3 lutego. EFE

gc/jam/pi

EFE 2022. Redystrybucja i redystrybucja całości lub części treści Usług Efe jest wyraźnie zabroniona bez uprzedniej i wyraźnej zgody Agencji EFE SA.

READ  Antía Veiga rozpoczyna zwycięstwo Hiszpanii do lat 15 nad Polską w ostatnim meczu Portugalii na turnieju | RCDeportivo