4 grudnia, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polska broni ustawodawstwa, które zapobiega roszczeniom odbudowy żydowskiej

Warszawa: PolskaW piątek rząd poparł nowe prawo, które było „niemoralne” IzraelEksperci twierdzą, że może zapobiec roszczeniom restauracyjnym, w tym własności żydowskiej nazistowskie NiemcyAgresja wojenna.
Eksperci cytowani przez Gazetę Wyborka twierdzą, że ustawa uchwalona przez polski parlament w czwartek może uniemożliwić właścicielom nieruchomości i ich spadkobiercom w czasie wojny otrzymanie odszkodowania po określonej dacie granicznej.
„To niemoralne prawo poważnie wpłynie na stosunki między naszymi krajami” – poinformowała na Twitterze ambasada Izraela w Warszawie.
„Uniemożliwia odzyskiwanie mienia żydowskiego lub roszczenia o odszkodowanie” Całopalenie Ocaleni i ich potomkowie oraz społeczność żydowska, która od wieków zaprasza Polskę do domu. To oszałamiające – powiedziała ambasada w czwartek.
Polskie MSZ stwierdziło, że jest „zaniepokojone wypowiedziami strony izraelskiej… te komentarze wskazują na nieznajomość faktów i polskiego prawa”.
„Polska w żaden sposób nie ponosi odpowiedzialności za Holokaust, jest to okrucieństwo popełnione przez niemieckich okupantów na polskich obywatelach pochodzenia żydowskiego” – napisano w oświadczeniu.
Ambasada USA zwróciła się wcześniej do Izby Reprezentantów w liście wyrażającym zaniepokojenie prawem, które wciąż wymaga zielonego światła od Senatu i prezydenta.
Autorzy projektu twierdzą, że konieczne jest dostosowanie prawa do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z 2015 r., co powinno być terminem, po upływie którego nie będzie można już kwestionować decyzji wykonawczych.
Prawo określa datę graniczną na 10 do 30 lat, w zależności od przypadku.
„Wprowadzenie terminów na zaskarżanie decyzji administracyjnych przyczyni się również do wyeliminowania nadużyć i nieprawidłowości, które miały miejsce na dużą skalę w sprawach repatriacyjnych” – powiedział polski MSZ.
Dodał, że „nowe przepisy w żaden sposób nie ograniczają możliwości dochodzenia odszkodowania w sprawach cywilnych, niezależnie od narodowości czy pochodzenia powoda”.
Ze swojej strony Premier RP Matthews Moraviski Powiedział dziennikarzom: „Dopóki jestem premierem, Polska na pewno nie zapłaci za niemieckie zbrodnie.
Sześć milionów Polaków, w tym połowa Żydów, zginęło podczas okupacji Polski przez hitlerowskie Niemcy w latach 1939-45. II wojna światowa.
Ustawa została przyjęta 309 głosami za, zerem przeciw i 120 głosami.