Minister spraw zagranicznych zaznaczył, że Berlin nie będzie przeszkadzał Warszawie w wysyłaniu czołgów
Polska zwróci się do rządu niemieckiego o zgodę na jego wysłanie Czołgi Leopard Jeśli chodzi o Ukrainę, minister spraw zagranicznych Annalena Berbach powiedziała, że Berlin nie otrzymał formalnej prośby w tej sprawie, ale gdyby jakikolwiek kraj ją otrzymał, Niemcy nie stanęłyby jej na drodze.
– Poprosimy o tę zgodę, ale to sprawa drugorzędna Wyślemy nasze czołgi na Ukrainę z tym lub bez„Pan premier powiedział m.in. Mateusza Morawieckiego, w Poznaniu (zachodnia Polska). „Starania Polski o stworzenie sojuszu na dostawy czołgów Leopard przyniosły efekty. Chociaż Niemcy nie przystąpiły do tego sojuszu, Polska może dostarczać czołgi w ramach małego sojuszu” – powiedział.
Zapowiedź Morawieckiego była reakcją na słowa Baerbacha W ramach obchodów 60. rocznicy podpisania Traktatu Elizejskiego, który przypieczętował przyjaźń francusko-niemiecką. „Jeśli zostaniemy poproszeni, nie będziemy przeszkadzać”, ale „nikt jeszcze nie pytał” – powiedział.
Dostawa czołgów Leopard na Ukrainę może odbywać się dwiema trasami. Jeden, czysto polityczny, jest w rękach SPD i kanclerz, za zgodą MON. Olafa Schallsa Sprzeciwia się temu ruchowi. Drugi ma charakter techniczny, z żądaniem reeksportu do Ministerstwa Gospodarki, które jest całkowicie w rękach Zielonych i które partia popiera. Oprócz ministra Robert Habeck, sekretarz stanu odpowiedzialny za realizację zapowiedzianego przez Morawieckiego wniosku, wchodzi w skład radykalnego centrum Zielonych, jak stwierdził teraz Baerbach, że Niemcy nie powinny ingerować w wolę osób trzecich. To Sven Giegold, były rzecznik niemieckiej Partii Zielonych w Parlamencie Europejskim i współzałożyciel ruchu ekologicznego Attack. Ma dyplom z ekonomii i politologii i, co ciekawe, urodził się w Las Palmas de Gran Canaria.
Uprzednia zgoda dla Polski w przypadku reeksportu została uzyskana w formie ratyfikacji w Warszawie. „To krok we właściwym kierunku”.Marcin Przydacz, doradca prezydenta RP, powiedział w poniedziałek Polskiemu Radiu. „Z zadowoleniem przyjmujemy stanowisko niemieckiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych”.
Komentarze Beerbocka nie pasowały do Partii Socjaldemokratycznej (SPD) kanclerza Olafa Scholza. Nie tylko dlatego, że po raz kolejny podkreślają brak konsensusu w trójstronnej grupie rządzącej w sprawie dostaw czołgów na Ukrainę, ale także dlatego, że otwierając procedurę techniczną, odbierają polityczną władzę decyzyjną.
Walka o władzę między Zielonymi a liberałami ze Scholesem nie jest nowa, ale prawdą jest, że minister spraw zagranicznych podkopuje władzę prezydenta za granicą, broniąc pozycji partyjnych.
Według kryterium
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy