Bruksela, 7 (Europa Press)
Komisja Europejska ogłosiła we wtorek decyzję o wystąpieniu z Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (TUE), który nałożył na Polskę kary pieniężne za nieprzestrzeganie zapobiegawczego zawieszenia postępowania dyscyplinarnego wobec jej sędziów. Europejski Trybunał Sprawiedliwości orzekł w lipcu ubiegłego roku, że polski reżim podważa niezawisłość sądownictwa.
Bruksela dała polskiemu rządowi czas na odpowiedź do połowy sierpnia, po czym obiecała podjęcie działań w celu wycofania spornego nakazu, choć zapowiedzi nie nadeszła.
Z tego powodu luksemburski sąd socjalny chce nakładać na Warszawę kary dzienne, jednocześnie zwlekając z wykonaniem zawieszenia prewencyjnego orzeczonego 14 lipca.
Polski Trybunał Konstytucyjny zakwestionował, czy europejski wymiar sprawiedliwości miał pierwszeństwo wobec przepisów krajowych, które jeszcze bardziej osłabiłyby relacje między Warszawą a Brukselą.
W innym równoległym posunięciu administrator socjalny wysłał formalne notyfikację do polskiego rządu z prośbą o zastosowanie się do orzeczenia TUE z 15 lipca, co jest pierwszym krokiem w procesie zatwierdzania. Nakaz nie dotyczy prawa europejskiego. Bez zadowalającej odpowiedzi tej drugiej komisji Bruksela będzie kontynuować sprawę, która ostatecznie trafi do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.
Komisja Europejska uważa, że Warszawa nie podejmuje niezbędnych kroków, aby zastosować się do obu orzeczeń, na przykład polskie władze wszczęły niedawno postępowanie dyscyplinarne przeciwko sędziemu krajowemu. W sprawach podlegających jego jurysdykcji
Ponadto Bruksela wyjaśniła, że Polska zamierzała usunąć w sierpniu izbę dyscyplinarną Sądu Najwyższego „w jej obecnej formie”, ale nie podała dalszych szczegółów dotyczących tego, jak zamierza to zrobić, ani harmonogramu. W rzeczywistości, według źródeł społecznych, szef izby dyscyplinarnej powołuje sąd do rozpoznania nowych spraw.
„Wyroki Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości muszą być przestrzegane w całej UE. Konieczne jest wspieranie i promowanie niezbędnego wzajemnego zaufania między państwami członkowskimi a obywatelami” – broniła Vera Jurova, wiceprzewodnicząca Wspólnoty odpowiedzialna za wymiar sprawiedliwości.
„Praktyk popkultury. Wielokrotnie nagradzany miłośnik telewizji. Twórca. Oddany geek kulinarny. Miłośnik Twittera. Miłośnik piwa”.
More Stories
Polska gospodarka osiągnęła najwyższy wzrost od dwóch lat na poziomie 3,2%
Finał w Polsce dla Oscara Husillos
Polska wstrzymuje wsparcie militarne dla Ukrainy