24 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polscy górnicy, elektrycy, antywęglowa solidarność Czechy Praga Warszawa Przejście z UE

Około 4 tys. polskich górników i elektryków protestowało w środę w Warszawie przeciwko stopniowemu wstrzymywaniu wydobycia i użytkowania węgla oraz nakazowi unijnego sądu o natychmiastowym zamknięciu kopalni.

Związki, które zorganizowały demonstrację z transparentami i cichymi trąbkami, powiedziały, że przejście z europejskiego węgla – zanieczyszczającego mimo obfitości w Polsce – na energię odnawialną, zlikwiduje setki tysięcy miejsc pracy w kraju.

Argumentowali, że polityka ta zagrozi bezpieczeństwu energetycznemu Polski, a większy naród środkowoeuropejski będzie w dużym stopniu uzależniony od importu paliw i energii elektrycznej z Niemiec i Rosji.

„Jeśli będziemy zmuszeni zamknąć nasze kopalnie, nasze elektrownie i importować energię elektryczną, grozimy utratą suwerenności energetycznej” – powiedział Christoph Konersky, przewodniczący związkowego oddziału ENEA Energy Company na Korsowilkopolsce.

„Dziesiątki tysięcy dobrych miejsc pracy zostaną wyeliminowane. Sprzeciwiamy się temu, „Konersky powiedział Associated Press.

Energia wiatrowa i słoneczna to za mało jako alternatywa dla węgla, a energia jądrowa jest jedyną realną opcją.

„Ale Niemcy już teraz mówią, że nie pozwolą na budowę elektrowni jądrowej w pobliżu swojej granicy, więc będą musiały importować drogą energię z Niemiec i Francji” – powiedział Konersky.

Powiedział, że sytuacją w UE rządzą „ekolodzy terroryści”, którzy tak naprawdę nie są tego świadomi.

Demonstranci zostawili petycje w biurze Komisji Europejskiej w Warszawie i niektórych resortach, ale nie wpuszczono ich do gabinetu premiera, a kopię pozostawiono przy drzwiach. Oskarżają prawicowy rząd o spełnienie żądań UE i wyznaczenie harmonogramu całkowitego zamknięcia kopalń do 2049 r. .

Protest został wywołany w zeszłym miesiącu przez Sąd Najwyższy UE w Polsce nakazujący natychmiastowe wstrzymanie eksploatacji kopalni węgla brunatnego Duro, która zasila 7% polskiego źródła energii. Orzeczenie było odpowiedzią na pozew sąsiednich Czech, który stwierdził, że kopalnia wypompowuje wodę z przygranicznych wiosek.

Troy nie zatrzymał kopalni w Polsce, argumentując, że zredukuje energię elektryczną do ponad 2 mln gospodarstw domowych i negatywnie wpłynie na europejską sieć energetyczną. Podkreśla, że ​​brak jest pełnych informacji o sytuacji, w której sąd podejmuje decyzję, która jest prowizoryczna, z pełnym wyrokiem w toku, który może potrwać nawet kilka miesięcy. Warszawa prowadzi poważne rozmowy z Pragą w celu pozasądowego rozwiązania sprawy.

READ  Stany Zjednoczone i Włochy prowadzą 2:0 w półfinale United Cup

„Nie wyobrażam sobie zamknięcia Turo, co jest bardzo ważne w tym momencie w Polsce” – powiedział Konersky, podkreślając, że Czechy i Niemcy eksploatują kilka kopalń węgla brunatnego na tym samym obszarze.

Polska, która kiedyś była zasilana węglem, poczyniła postępy w zmniejszaniu tej niezawodności i wdrażaniu odnawialnych źródeł energii. .

W 1990 r. było ponad 70 kopalń węgla i prawie 400 000 górników, a teraz ma 20 kopalń i 80 000 górników, a planuje wyciąć. W tym samym czasie sektor energii słonecznej rozwinął się w ciągu ostatnich dwóch lat dzięki dotacjom rządowym i lokalnym, a energetyka wiatrowa rozwija się, pomimo pewnych niedawnych ograniczeń legislacyjnych. Istnieją plany uruchomienia elektrowni jądrowej do 2035 r., ale ważne decyzje dotyczące technologii, partnerstwa i finansów nie zostały jeszcze podjęte.

Jednak Polska zawsze negocjowała własne warunki i harmonogram utylizacji węgla, a UE i grupy ekologiczne twierdzą, że zmiany są zbyt powolne i nie mają wystarczających ambicji, aby zrealizować cele Obozu Redukcyjnego Gazu Cieplarnianego.