18 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Polityczne trzęsienie ziemi w Polsce wraz z upadkiem koalicji rządzącej | Międzynarodowy

Zjednoczona Prawica, koalicja rządząca PolskaW panoramie rezygnacji i niepewności politycznej w środę wstrzymano dymisję premiera Mateusza Morawieckiego po sformalizowanym rozstaniu jego partnera. W ciągu 24 godzin polityczną mapę Polski nawiedziło trzęsienie ziemi, którego fala uderzeniowa zaczęła wypierać jednego wiceprezesa rządu, po czym zrezygnowała trzech wiceministrów, a Efe informuje, że może wywołać przedterminowe wybory.

Zaczęło się od wystąpienia przed prasą, w której rzecznik rządu Piotr Mர்ller ogłosił we wtorek decyzję o zdymisjonowaniu ministra wykonawczego i ministra rozwoju Moravików Jaroslava Kowina wiceprezydenta. . Govin, który powiedział, że dowiedział się ze zwolnionych gazet, zareagował szybko i natychmiast ogłosił koniec koalicji rządowej.

Więcej informacji

Następnie Mல்லller wysłał zaproszenie Moraviki do wszystkich członków porozumienia „chcemy wprowadzić w życie umowę, którą razem podpisaliśmy”, aby dalej sprawowali swoje stanowiska, mając nadzieję na przyciągnięcie jednego na dziesięciu delegatów z tej organizacji do swoich zespołów.

Od 2019 roku umowa, która zdobyła w wyborach 20 mandatów, straciła połowę mandatów w przypadku kolejnych transferów do zespołów PIS. Jednak wiceszef partii i wiceminister obrony Marcin O’Shea ogłosił swoją rezygnację „w solidarności z Jaroslavem Kovinem” wraz z trzema innymi wiceministrami: Ivoną Mikek i Andrzejem Gud-Mostovem (Praca i Technika) oraz Wojciechem Murtzkiem. (który kierował ich partią we wszystkich wydarzeniach naukowych). „Cytowali lub ogłaszali swoją rezygnację, podobnie jak inni menedżerowie wyższego szczebla, tacy jak Chryzostom Bezovyaki, za inwestycje zagraniczne.

Rezygnacje z serii i ich tempo pokazują, że do ukrytego kryzysu między umową a PiS wystarczy jeszcze jeden zwrot. Niektórzy polscy politolodzy, np. felietonista dziennika Jacek Nijinkiewicz RepublikaZwrócił uwagę, że PiS mogło przeliczyć konsekwencje swoich działań.

Śledź wszystkie wiadomości i czytaj bez ograniczeń Dołącz teraz do EL PAÍS

Zapisz się tutaj

W pozostałych miesiącach rząd morawski będzie potrzebował wsparcia bardziej niż kiedykolwiek, ponieważ ten ustawodawca czeka dwa decydujące momenty: zatwierdzenie nowej ustawy medialnej i zakończenie sporu, jaki polski sąd utrzymuje z Brukselą o kontrowersyjną reformę sądownictwa.

READ  Śmiertelny atak na konwój WCK wywołuje spór dyplomatyczny między Polską a Izraelem

Głosowanie zaplanowane jest na najbliższą środę na zaproszenie Parlamentu „Wtedy to po prostu przyszło nam do głowyZmiana legislacyjna uniemożliwiłaby prowadzenie w Polsce należącego do rządu amerykańskiego kanału telewizyjnego TVN i została celowo odrzucona przez rząd. Ostatecznie, po kilkugodzinnej debacie, postanowiono przesunąć głosowanie do 2 września, z wyjątkiem zmiany części treści na korzyść mediów. Spotkania dziennikarzy i agentów społecznych zmobilizowały się przeciwko reformie. Wczoraj wieczorem w całej Polsce odbyły się protesty przeciwko prawu.

Drugi poważny test dla rządu nadejdzie 31 sierpnia podczas dwukrotnie opóźnionego werdyktu Trybunał Konstytucyjny o prymacie Konstytucji RP nad prawem europejskim, Spór, który pogorszył stosunki między Warszawą a Brukselą i jego następstwa, może otworzyć drzwi „Bolexitowi”, który jest szeroko krytykowany przez rząd.

Nacjonalizm i protekcjonizm

Ponadto brak konsensusu w sprawie podziału środków z poepidemicznego planu odbudowy i reformy finansowej, które według szefa traktatu stały się „nieodwracalne dla milionów Polaków”, stały się nie do pogodzenia różnicami między Govinem a pozycje ekstremistycznych nacjonalistów i bezpieczeństwa ekonomicznego zbliżone do Europy i Jaroslava.

Czas pokaże, czy widoczny kryzys z rozłamem koalicji konserwatywnej doprowadzi do postępów w wyborach. Główna opozycja, Platforma Obywatelska (PO) Donalda Duskina, mogła być beneficjentem pierwszego momentu realnej słabości PiS po dojściu do władzy w 2015 roku.

Zdaniem polskich analityków, trudno uwierzyć, że Kachinsky, powszechnie uważany za znakomitego stratega, został podjudzony i usunięty bez planu na korzyść Govina. Ale milczenie, które do tej pory zachowywali Morawich, nie dało o tym żadnej wskazówki. Mimo utraty bezwzględnej większości w wyborach 2019 r. PiS kontrolował 232 mandaty (w sumie 460) za pomocą sojuszy i porozumień. Po uzgodnionym rozwodzie jego władza została zmniejszona do 221 głosów.

Gdy Cowin ogłosi powołanie własnej komisji sejmowej, pytanie, ilu z jego przedstawicieli zdecyduje się wstąpić w szeregi PiS, jest czynnikiem, który w krótkim terminie zadecyduje o politycznej przyszłości kraju. Trzech parlamentarzystów i dwóch niezależnych od antyorganizacyjnego Ciasteczka 15 głosowało za PIS. Partia Kaczyńskiego orbitowała w lewicowej ideologii PiS i zatwierdziła budżet na ożywienie gospodarcze.

READ  Polska, z dwoma infiltratorami w reprezentacji Meksyku