3 lipca, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Podziw medyczny: dylemat przyjaźni z lekarzami w sieciach społecznościowych

(istock)

Argentyńska prezenterka telewizyjna i aktorka Mirtha Legrand przeszła operację warg brzusznych w 2019 roku, a kiedy ponownie pojawiła się w swoim programie, skomentowała: „Ciepły hołd dla mojego lekarza Guillermo Semenyuka, wspaniałego lekarza”. Po wybuchu epidemii zmarła jej siostra bliźniaczka, a lekarz przekonał ją, by nie budziła się w obawie przed zakażeniem wirusem Corona. W 2021 roku w jego sercu umieszczono stent, a w maju zeszłego roku zdiagnozowano u niego COVID-19. „Wczoraj rozmawiałem z dr. Guillermo Semeniukiem i powiedziałem mu, że się martwi, bo mi się to nie podoba. Dlatego przyszli pobrać dla mnie próbki” Szczegóły Legranda.

Piosenkarka telewizyjna zawsze doceniała profesjonalizm i wsparcie swojego lekarza, który jest emerytowanym profesorem Szkoły Medycznej Uniwersytetu Buenos Aires i jednym ze 100 Najwybitniejszych Osób Medycyny w konkursie Connex Award 2013. Ale lekarz Mirthy Legrand nie jest celebrytą. Uprawia niski profil i nie ma sieci społecznościowych. „Nie sądzę, że powinieneś być twoim przyjacielem pacjentów za pośrednictwem sieci społecznościowych. Wierzę w dobre relacje osobiste, ale nie w ten sposób i dbam o to, co nazywa się przyjaźnią ”A Dr Semenyuk odpowiedział przez e-mail z Infobae.

Wraz z rosnącym wykorzystaniem sieci społecznościowych, takich jak Facebook, Twitter, Instagram, Tic Tok itp., Pracownicy służby zdrowia mieli możliwość dostępu do nowych kanałów komunikacji Z twoimi kolegami, pacjentami i całą społecznością. Ale dynamika wirtualizacji różni się od spotkań twarzą w twarz i nie wszyscy zgadzają się, że lekarze i kobiety powinni „akceptować” swoich pacjentów jako „przyjaciół” w sieciach społecznościowych.

Artykuł w Journal of the Argentine Pediatric Society zalecał, aby lekarze – nawet studenci – nie przyjmowali w sieciach społecznościowych próśb o znajomych od obecnych lub byłych pacjentów lub od ich rodzin (Getty Images)
Artykuł w Journal of the Argentine Pediatric Society zalecał, aby lekarze – nawet studenci – nie przyjmowali w sieciach społecznościowych próśb o znajomych od obecnych lub byłych pacjentów lub od ich rodzin (Getty Images)

Ostatnio specjalistyczny magazyn Argentyńskie Archiwa Pediatrii Opublikowano Argentyńskie Towarzystwo Pediatryczne w twoim ostatnim problemie W artykule zakwestionowano fakt, że pracownicy służby zdrowia nawiązują „przyjaźń” z pacjentami za pośrednictwem sieci społecznościowych. Autorami są Fernando Lamas, Laura Krinsky, Hernan Rwenstein (ze Szpitala Dziecięcego Juan Garhan) oraz Ignacio Maglio, bioetyk z Zespołu Opieki Zintegrowanej w Szpitalu Moniz w Buenos Aires.

READ  Przypadek podkreśla masowe stosowanie ibuprofenu i scenariusz przebrany za Crohna

Eksperci formułowali różne zalecenia, a w odniesieniu do relacji lekarz-pacjent podkreślali konieczność zachowania profesjonalizmu: Należy dokonać rozróżnienia między osobistym a zawodowym. Zaleca się, aby pracownicy służby zdrowia – nawet studenci – nie przyjmowali w sieciach społecznościowych próśb o znajomych od obecnych lub byłych pacjentów lub od ich rodzin”. Wspomnieni autorzy. Zasugerowali również, że „komentarze na temat objawów lub leczenia powinny być ogólne, nigdy nie związane z konkretnym pacjentem, nawet jeśli to on pyta nas w sieciach społecznościowych”.

Odnosili się do mediów społecznościowych „Wymagają takich samych etycznych zachowań, jak profesjonalne relacje z pacjentami i innymi kolegami w życiu codziennym. Niewłaściwe jej użycie może zacierać granicę między życiem publicznym a życiem zawodowym.

Zapytany wcześniej Infobaejeden ze współautorów, Dr Maglio argumentował, dlaczego nie jest właściwe posiadanie pacjentów jako przyjaciół w sieciach społecznościowych: „Uważamy, że istnieje moralny obowiązek, aby lekarze i lekarze nie byli przyjaciółmi, aby mogli prowadzić opiekę zdrowotną w sposób odpowiedzialny. Jeśli stają się przyjaciółmi, oznacza to zerwanie relacji klinicznych. Nie powinniśmy też spaść na przeciwległym końcu totalnego urzeczowienia. Powinieneś uczestniczyć z sentymentalnym i kochającym spojrzeniem, ale nigdy z przyjaźni.

"Lekarze nie powinni przyjaźnić się z pacjentami, aby mogli odpowiedzialnie świadczyć opiekę zdrowotną"Prawnik Ignacio Maglio powiedział / plik
„Lekarze nie powinni przyjaźnić się z pacjentami, aby mogli odpowiedzialnie wykonywać opiekę zdrowotną” – powiedział adwokat Ignacio Maglio/Archives.

Dla Maglio, Lekarze mogą korzystać z cyfrowego kanału komunikacji ze swoimi pacjentami i wybierać go, z poczty elektronicznej, WhatsApp i SMS-a, ale muszą jasno powiedzieć, że jest to część ich opieki medycznej. Powinni określić, jakiego rodzaju informacje będą udostępniane (np. wyniki badań klinicznych). Uznał, że obecny moment z nowymi technologiami jest również szansą: „Konieczne jest dostosowanie modelu medycznego Hipokratesa do cyfrowego systemu opieki zdrowotnej. Doprowadzi to do bezpiecznych relacji lekarz-pacjent, charakteryzujących się jakością i poszanowaniem ludzkiej godności”.

READ  ¿Qué hacen los radiologos? Una mirada cercana a esta especialidad

Jednak są pracownicy służby zdrowia, którzy faktycznie mają swoich pacjentów jako przyjaciół w sieciach społecznościowych. W niektórych przypadkach uznali potrzebę ponownego rozpatrzenia decyzji. „Kiedyś miałem prywatne konto na portalach społecznościowych, ze zdjęciami mojej rodziny, ale czułem, że to nie jest właściwe i je zamknąłem. Dziś korzystam tylko z sieci społecznościowych z kontami publicznymi, gdzie udzielam ogólnych instrukcji dotyczących chorób i leczenia. Jeśli pytasz mnie o konkretny przypadek pacjenta, sugeruję konsultację z lekarzem. Ale widzę, że są koledzy, którzy również wolą ujawniać swoje życie prywatne swoim pacjentom w sieciach społecznościowych” – powiedział Gabriel Labmann, kardiolog i autor książki. Reset: medycyna stylu życia.

Podczas gdy, dr Mariana Listel, która jest często konsultowana przez programy telewizyjne i jest częścią personelu medycznego Szpitala Onkologicznego w Olavarria, W prowincji Buenos Aires skomentuj Infobae: „Dzisiaj, od najbardziej prestiżowych lekarzy piszących dla międzynarodowych publikacji naukowych, takich jak Eric Topol, po mniej znanych specjalistów, każdy ma sieci społecznościowe” – powiedział.

„Otwarcie korzystam z portali społecznościowych i mam różnych obserwujących. Są ludzie, którzy komunikują się ze sobą w jakiś sposób, aby uzyskać porady dotyczące chorób. Czasami pomagam im rozwiązać problem związany z procedurą biurokratyczną, ale jest to inny moment niż medyczny konsultacje, które muszą być zgodne z tymi samymi instrukcjami, co w przypadku osobistej ”, — stwierdziła Listel. Zauważył, że w niektórych przypadkach używa grup WhatsApp do informowania rodzin podczas przyjmowania pacjentów do szpitala. „Myślę, że jako profesjonalista musisz ustawić pewien limit. To jest ta sama etyka, którą musisz przestrzegać w prawdziwym życiu. Np. nie możesz wyjść do domu pacjenta”.

"Nie widzę dobrze, kiedy niektórzy koledzy używają sieci do reklamowania się, obiecują magiczne rezultaty poprzez operacje kosmetyczne lub minimalizują interwencje."Specjalista Jorge Pedro / Archiwum powiedział
„Nie widzę dobrze, kiedy niektórzy koledzy używają sieci do reklamowania się, obiecują magiczne rezultaty poprzez operacje kosmetyczne lub minimalne interwencje” – powiedział specjalista Jorge Pedro/Archives.

Dr Jorge Pedro, były dyrektor ds. komunikacji Argentine Society of Plastic and Reconstructive Surgery (SACPER) przekonywał, że dzieli się momentami ze swojego życia prywatnego i spraw zawodowych na Instagramie, gdzie pacjenci mogą go śledzić. Zamiast tego na Facebooku wyróżnia konto, aby pozostać w kontakcie z bliskimi i innymi jak profesjonalista. „Staram się korzystać z sieci społecznościowych tylko po to, aby informować i kierować społecznością w sposób odpowiedzialny i etyczny. Nie widzę dobrze, gdy niektórzy koledzy używają sieci do reklamowania się, obiecują magiczne rezultaty poprzez operacje kosmetyczne lub minimalne interwencje. Jako specjaliści od chirurgii plastycznej możemy zmniejszyć blizny i czas na ciele, ale nie mamy czarodziejskiej różdżki ani gumki. Pacjent powinien znać granice zabiegów i ich możliwe powikłania”, Dr Pedro, który prezentował programy telewizyjne jako mówca o zdrowiu, powiedział.

READ  Dr Sullivan podkreśla znaczenie wielodyscyplinarnej opieki nad pacjentami z rakiem płuc

Nadal trwają kontrowersje dotyczące korzystania z sieci społecznościowych w środowisku medycznym, napisała w 2019 r. lekarka Mirtha Legrand w artykule redakcyjnym czasopisma. Medycyna Buenos Aires. Dr Semenyuk zasugerował stworzenie forów dyskusyjnych na temat korzystania z platform, takich jak WhatsApp, między klinicystami a pacjentami, aby „pomysły, które z pewnością będą inne, ale przyczynią się do ogólnej poprawy zdrowia, starały się nie stracić tego ważnego aspektu. starannie dobrane przykłady, metafory, słowa i sytuacje dające pewność Czasem tylko pocieszenie, ale zawsze uczucie.”

Dla Semeniuka zwracanie uwagi na te kwestie unikałoby „medycyny płynnej”, parafrazującej filozofa Zygmunta Baumana. „Czas i sztuczna inteligencja pokażą” – napisał. I może znów fajnie by było, za namową jakiegoś influencera, skonsultować się z lekarzem, który nas słucha, patrząc nam w oczy, a nawet dotykając.

Czytaj: