23 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Podsumowanie wiadomości o Trumpie po uznaniu go za winnego wszystkich 34 zarzutów w procesie dotyczącym tajnych pieniędzy

Podsumowanie wiadomości o Trumpie po uznaniu go za winnego wszystkich 34 zarzutów w procesie dotyczącym tajnych pieniędzy

Jakie prawa traci Trump? Oraz inne często zadawane pytania dotyczące skazania byłego prezydenta

Były prezydent Donald Trump reaguje po odczytaniu wyroku w jego procesie karnym pod zarzutem fałszowania dokumentacji handlowej w Sądzie Stanowym Manhattan w Nowym Jorku 30 maja.  (Zdjęcie: Jane Rosenberg/Reuters)

Były prezydent Donald Trump reaguje po odczytaniu wyroku w jego procesie karnym pod zarzutem fałszowania dokumentacji handlowej w Sądzie Stanowym Manhattan w Nowym Jorku 30 maja. (Zdjęcie: Jane Rosenberg/Reuters)

Wyrok skazujący nowojorskiej ławy przysięgłych na Donalda Trumpa za 34 zarzuty karne jest historyczny i bezprecedensowy. Żaden były prezydent ani kandydat na prezydenta dużej partii również nie był przestępcą.

Kiedy CNN zadało czytelnikom pytania, zeszła lawina. Oto niektóre z najciekawszych i najczęściej zadawanych pytań.

Czego zabrania się przestępcom? Różni się w zależności od kraju. W Nowym Jorku, gdzie Trump został skazany, skazanie za przestępstwo pociąga za sobą „uboczne konsekwencje”. Co najważniejsze, przestępcy w Nowym Jorku nie mogą piastować wielu urzędów publicznych, w tym urzędników wybieranych. Ale Trump nie mieszka już w Nowym Jorku. Na Florydzie przestępcy tracą prawa obywatelskie, w tym możliwość sprawowania funkcji publicznych i zasiadania w ławach przysięgłych. Chociaż nie może sprawować urzędu na Florydzie ani w Nowym Jorku, nic w Konstytucji nie stoi na przeszkodzie, aby kandydował na prezydenta.

Czy Trump nadal może głosować? Prawdopodobnie tak jest. Trump mieszka na Florydzie, a Floryda odkłada kwestię głosowania przestępców do prawa Nowego Jorku. Nowy Jork pozwala przestępcom głosować, o ile nie przebywają w więzieniu.

Czy Trumpowi uda się odzyskać swoje prawa? W Nowym Jorku sprawca może ubiegać się o zaświadczenie o dobrej reputacji, aby po upływie określonego czasu odzyskać wszelkie prawa. Zarzuty postawione Trumpowi to przestępstwa kategorii E, za które grozi kara do trzech lat. Floryda wymaga, aby przestępcy ubiegali się o ułaskawienie za pośrednictwem specjalnej komisji, ale w przypadku wyroków skazujących wydanych poza stanem, takich jak wyrok Trumpa, kierowani są do stanu, w którym dana osoba została skazana.

READ  Młody fan seriali kryminalnych z ciekawości zabija kobietę

Czy Trump, jeśli zostanie ponownie wybrany, może sobie ułaskawić? Nie w tym przypadku. Prezydenci mają władzę udzielania ułaskawień za przestępstwa federalne. Trump został skazany za przestępstwo przez sąd stanowy w Nowym Jorku. Wymagałoby to ułaskawienia od gubernator Nowego Jorku Kathy Hochul, demokratki, która pochwaliła jego przekonanie.

Czy Trump, jeśli zostanie wybrany jako przestępca, może uzyskać poświadczenie bezpieczeństwa? Osobie skazanej za przestępstwo uzyskanie poświadczenia bezpieczeństwa byłoby trudne. Ale prezydenci nie muszą uzyskiwać poświadczenia bezpieczeństwa. Zasadniczo wyborcy dali im dostęp do wszystkich tajemnic kraju.

Czy Trump może podróżować za granicę? Skazanie Trumpa nie uniemożliwia mu automatycznie uzyskania amerykańskiego paszportu. Może to jednak utrudniać podróżowanie do niektórych krajów. Według World Population Review, trzydzieści osiem krajów nie pozwala przestępcom na wjazd na swoje granice, z którego wynika, że ​​niektóre z tych krajów odmawiają przestępcom wjazdu „z wyprzedzeniem”, podczas gdy inne robią to dopiero po „odkryciu, że zostali skazani” .” Lista ta obejmuje Kanadę i Meksyk, a także Australię, Chiny i Republikę Południowej Afryki.