28 marca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Podróż Majów |  Międzynarodowy |  efe

Podróż Majów | Międzynarodowy | efe

Muzeum zamku w Gołuchowie (centralna Polska) odzyskało w piątek dwa obrazy flamandzkiego artysty z XV wieku, które znajdowały się w muzeum w Pontevedra (Hiszpania) po splądrowaniu podczas najazdu hitlerowskiego.

Dwa obrazy, które zaginęły podczas II wojny światowej, zapoczątkowały w 2019 roku kampanię polskich urzędników państwowych mającą na celu zlokalizowanie i zwrot tysięcy dzieł sztuki i przedmiotów historycznych skradzionych z Polski podczas konfliktu.

The Smutna sprawa I to ecce homo Belgijski mistrz Eric Botzal stworzył dyptyk, który od 1883 roku znajduje się na zamku w Gołuchowie, skąd trafił do Warszawy, gdzie został wykradziony przez hitlerowców i od tego czasu zaginął, aż do ponownego pojawienia się w Muzeum Pontevedra.

Polski minister kultury Piotr Kliński przypomniał, że Polska „straciła ponad 500 000 dzieł i przedmiotów artystycznych” podczas grabieży rozpętanej podczas wojny, a nawet 70 procent książek w polskich bibliotekach zostało „skradzionych lub zniszczonych”. W sumie utracono dobra kultury o wartości około 10 miliardów euro.

Jeśli chodzi o proces restrukturyzacji, polski minister podkreślił profesjonalizm, jaki zawsze wykazywały władze hiszpańskie, i wyraził życzenie, aby przyszłe procesy restrukturyzacyjne z udziałem innych krajów „przeprowadzano w ten sam sposób, co do tej pory nie miało miejsca . ,” powiedział.

Ze swojej strony ambasador Hiszpanii w Polsce Ramiro Fernandez Basilar, po pogratulowaniu sobie, że oba obrazy są już „u siebie”, zwrócił uwagę na ochronę „integralności terytorialnej” wszystkich krajów, w tym ich dziedzictwa kulturowego.

Dyplomata wyjaśnił, że poprzez „wydarzenia” dzieł Europy można zrekonstruować część wspólnej historii krajów europejskich i zwrócił uwagę na symboliczną wartość zwrotu obrazów w kontekście europejskim oraz dobre relacje między Hiszpania. i Polska.

Osoba odpowiedzialna za dziedzictwo i dobra kultury, Isaac Sastre de Diego, podkreśliła, że ​​„wspólną przyszłość buduje się poprzez zabliźnianie ran przeszłości”, takiej jak ta, która otworzyła się „80 lat temu w sercu Europy”. po tej renowacji zamek, w którym znajdują się prace, staje się „symbolem europejskiej przyjaźni”.

READ  Gruzja, Ukraina, Walia, Grecja, Islandia i Polska są o krok od mistrzostw Europy.

César Mosquera, wiceprzewodniczący Rady Prowincji Pontevedra, był dumny z dobrej woli, która kierowała całą operacją i obiecał, że Muzeum Pontevedra „nie zazna spokoju”, wiedząc, że je posiada. Rozbój”.

„Jesteśmy dumni z tego, co zrobiliśmy i zrobimy to jeszcze raz” – zapewnił, mając na uwadze proces pamięci historycznej, w jakim pogrążona jest Hiszpania – „i łatwo było zdecydować się na współpracę w procesie odbudowy”. Dziedzictwo historyczne z innego kraju”.

Ze swojej strony dyrektor Muzeum Pontevedra, José Manuel Rey, wyjaśnił, jak prośba polskiego rządu zaskoczyła urzędników instytucji, którzy poznawszy prawdziwe pochodzenie malowideł, nie pozostawiali wątpliwości. Powinni „kontynuować powrót tak szybko, jak to możliwe.

Dyrektor Muzeum Pontevedra miał nadzieję, że „międzynarodowy wpływ” osiągnięty przez tę sprawę pomoże „otworzyć wiele okien” dla podobnej współpracy między innymi krajami europejskimi.

Zdaniem Tomasza Leckiego, dyrektora poznańskiego muzeum, które zarządza zbiorami prezentowanymi na Zamku Golučov, incydenty z odrestaurowanymi obrazami symbolizują tragiczne okoliczności, które dotknęły wiele dzieł sztuki w wyniku okupacji hitlerowskiej.

Proces badawczy prowadzony jest przez Internet, a ponieważ egzemplarzy tych dzieł jest niewiele, polscy technicy mogą potwierdzić, że malowidła rzeczywiście są malowidłami dostarczonymi przez ślady, oryginalne źródła i dokumenty historyczne.

Z danych polskiego Ministerstwa Kultury wynika, że ​​czeka na rozpatrzenie 155 wniosków o renowację z 15 krajów.

Według: Hiszpańskie muzeum zrabowane przez nazistów wróciło do Polski

Redakcja: Estefania Gardena