20 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Podnoszenie i obniżanie cen w zależności od popytu

Podnoszenie i obniżanie cen w zależności od popytu

Restauracja A Wendy's w dzielnicy Union Square na Manhattanie, 17 maja 2023 r. (Hiroko Masuike/The New York Times)

Może jesteś typem osoby, która lubi zjeść gorący, przyprawiony kawałek kurczaka od Wendy's, a cena za tuzin w centrum Manhattanu wynosi 5,99 dolara i jest to kusząca uczta.

Wkrótce być może będziesz musiał sprawdzić czas, zanim zaspokoisz to pragnienie, ponieważ sieć fast foodów zmienia ceny chrupiących kawałków mięsa i innych pozycji menu w zależności od popytu.

Firma planuje rozpocząć testy Ceny dynamiczne Począwszy od 2025 r., Kirk Tanner, prezes i dyrektor generalny Wendy, powiedział podczas lutowej rozmowy telefonicznej dotyczącej wyników finansowych.

Innymi słowy, ceny Wendy's Vanilla Frosty i innych pozycji menu będą rosły i spadały w zależności od popytu. Strategia zostanie wyświetlona obok cyfrowych tablic menu, na których zostanie odzwierciedlona zmiana cenyS; Firma planuje zainwestować w te inicjatywy około 30 milionów dolarów.

„Zawsze koncentrujemy się na poprawie jakości obsługi klientów i pracowników i w tym celu w większym stopniu wykorzystujemy technologię w naszych restauracjach” – powiedział Tanner.

Podczas rozmowy Tanner, który w zeszłym miesiącu rozpoczął pracę jako dyrektor generalny Wendy po długiej karierze w PepsiCo, nie podał wielu szczegółów dotyczących tego, jak wysokie będą ceny ani dokładnie, jak będzie działać dynamiczny model cen.

Na tym zdjęciu zrobionym 29 stycznia 2012 roku klient opuszcza restaurację Wendy's w Los Angeles.  Skorygowany dochód netto Wendy's spadł w czwartym kwartale do 4,3 miliona dolarów, co oznacza spadek o 29 procent w porównaniu z 6,1 miliona dolarów rok temu.  (AP Photo/Reed Saxon)Na tym zdjęciu zrobionym 29 stycznia 2012 roku klient opuszcza restaurację Wendy's w Los Angeles.  Skorygowany dochód netto Wendy's spadł w czwartym kwartale do 4,3 miliona dolarów, co oznacza spadek o 29 procent w porównaniu z 6,1 miliona dolarów rok temu.  (AP Photo/Reed Saxon)

Na tym zdjęciu zrobionym 29 stycznia 2012 roku klient opuszcza restaurację Wendy's w Los Angeles. Skorygowany dochód netto Wendy's spadł w czwartym kwartale do 4,3 miliona dolarów, co oznacza spadek o 29 procent w porównaniu z 6,1 miliona dolarów rok temu. (AP Photo/Reed Saxon) (Agencja prasowa)

Wściekli klienci

Klienci Wendy wyrazili swoją złość na nową strategię w mediach społecznościowych, a niektórzy nawet nawoływali do bojkotu. Jedna z klientek żartobliwie skomentowała, że ​​planuje iść na lunch o 11:00 lub 15:00.

READ  Najniższą cenę benzyny Magna osiąga w Meksyku: 16,59 pesos za litr

Oświadczenie to nadeszło, gdy wydawało się, że inflacja żywności w USA osłabła po dwóch latach szybkiego wzrostu. Koszty jedzenia w kraju rosły w styczniu, ale w znacznie wolniejszym tempie, a sieci restauracji i inni dostawcy żywności zasygnalizowali, że nie podnoszą już znacząco cen. Negatywna reakcja konsumentów na wzrost cen oraz argumentacja firm za zmniejszeniem wydatków na robociznę i opakowania mogą częściowo wyjaśniać spowolnienie.

Dynamiczne spready cenowe

Przyjmując tę ​​strategię cenową, Wendy's dołączy do innych firm, które wprowadziły dynamiczne ceny, zwane również cenami popytowymi, w celu pobierania wyższych opłat w okresach dużego popytu, często ku konsternacji klientów.

Na przykład Uber i Lyft pobierają wyższe opłaty, gdy popyt przekracza dostępność samochodów na drodze, na przykład w godzinach szczytu lub podczas złej pogody. Bywalcy koncertów również zauważyli dynamiczne ceny: na przykład niektórzy fani Bruce’a Springsteena stwierdzili, że bilety na Ticketmaster kosztują ponad 5500 dolarów, gdy ten wrócił do występów ze swoim zespołem po latach nierobienia tego.

Dynamiczne ustalanie cen zostało również szeroko przyjęte w świecie teatrów komercyjnych, pomagając organizacjom, które poniosły straty, odzyskać siły. Jednak zmienne ceny mogą zaszkodzić nowym uczestnikom, ponieważ jest bardziej prawdopodobne, że będą oni szukać biletów na przedstawienie w ostatniej chwili, gdy bilety staną się droższe.

Wielu konsumentów nauczyło się zwracać uwagę na zmiany cen. Jak wynika z badania przeprowadzonego w styczniu 2023 r. wśród 901 amerykańskich konsumentów w USA, 81% konsumentów sprawdza ceny menu „zawsze lub często” i połowa z nich zwraca uwagę na zmiany cen w restauracjach, przeprowadzone w styczniu 2023 r. przez Capterra – firmę łączącą firmy z dostawcami oprogramowania. .

Według ankiety Capterra około 52 procent respondentów uważa, że ​​opłaty dynamiczne zawyżają ceny.

Jeśli chodzi o Wendy's, dynamiczny plan cenowy i towarzyszące mu cyfrowe tablice menu pomogą zwiększyć sprzedaż, poprawiając jednocześnie dokładność zamówień i satysfakcję pracowników, powiedział Tanner.

READ  Jak zmniejszyć otyłość w wieku 50 i 60 lat? Zrób najlepszy kamforowy krem ​​wyszczuplający

Wendy's planuje także zmiany w menu, które wprowadzi A.J sztuczna inteligencja. Tanner powiedział, że firma ogłosiła w grudniu ubiegłego roku, że rozszerza wykorzystanie platformy o nazwie Fresh AI, którą zintegrowała z systemem składania zamówień typu drive-thru, aby poprawić szybkość i dokładność.

Ogólnie rzecz biorąc, Tanner powiedział, że technologia pomogła pracownikom „skupić się na tym, co ważne, przygotować świeże, wysokiej jakości ulubione dania Wendy i budować relacje z klientami”.

ok. 2024 The New York Times Company

Możesz być także zainteresowany | Na filmie: Dlaczego nie warto poczekać, aż ceny spadną?