24 maja, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Plusy i minusy dziesięciu najpopularniejszych diet na świecie

Plusy i minusy dziesięciu najpopularniejszych diet na świecie

Pisanie naukowe, 27 op. Multidyscyplinarny zespół naukowców przeanalizował dziesięć najpopularniejszych diet na świecie i ocenił, które elementy są najbardziej i najmniej zdrowe dla zdrowia serca, dochodząc do wniosku, że dieta śródziemnomorska, wegetariańska i „wegetariańska” należą do tych, które przynoszą największe korzyści.

Jednak dietą najwyżej ocenioną przez naukowców jest „impulsowa” metoda odżywiania (Dietary Methods to Stop Hypertension), która jest specjalnie ukierunkowana na zatrzymanie i obniżenie wysokiego ciśnienia krwi.

Odkrycia, opublikowane dziś po południu w nowym wydaniu naukowym American Heart Association w czasopiśmie Circulation, pokazują, że dwie diety, znane jako „paleolityczna” (wyłączając produkty pełnoziarniste i rafinowane, rośliny strączkowe, oleje i nabiał) oraz „ketogenna” (bardzo niska węglowodanów), nie reagują na wzorce żywieniowe.Zdrowe odżywianie serca.

Amerykański naukowiec Christopher David Gardner, który stał na czele komitetu piszącego nowe oświadczenie naukowe, ostrzegł przed wieloma różnymi i popularnymi wzorcami żywieniowymi, które rozpowszechniły się w ostatnich latach, oraz że obfitość wprowadzających w błąd informacji na ich temat krążących w sieciach społecznościowych ma negatywny wpływ. osiągnęła poziom „krytyczny”.

Naukowcy przeanalizowali 10 najpopularniejszych diet i ich związek ze zdrowiem układu krążenia i ryzykiem chorób układu krążenia, a także przyjrzeli się czynnikom, które mają największy wpływ na metabolizm, takim jak poziom glukozy we krwi, cholesterol, ciśnienie krwi lub masa ciała, od nieprawidłowych poziomów. Każdy z tych czynników może zwiększyć ryzyko chorób serca, a nieprawidłowości w więcej niż jednym zwielokrotniają to ryzyko.

Nowe wytyczne dotyczące zdrowego odżywiania podkreślają znaczenie ograniczenia niezdrowych tłuszczów i ograniczenia nadmiernego spożycia węglowodanów (zwłaszcza przetworzonych węglowodanów i słodkich napojów).

Wśród 10 analizowanych diet znajdują się tzw. DASH, śródziemnomorska, różne style wegetarianizmu (te, które zawierają ryby; te, które zawierają nabiał lub jajka; czy też wegańskie), te, które są niskotłuszczowe lub bardzo tłuste, te, które są niskotłuszczowe lub bardzo ubogiej w węglowodany i tak zwanej „paleolitycznej” diecie.

READ  Super błękitny księżyc: jak i kiedy zobaczyć największą pełnię księżyca w 2023 r. z Meksyku

„Impulsowy” styl odżywiania został oceniony jako „idealny” pod względem spełniania wszystkich wzorców zalecanych przez American Heart Association.

Te wzorce żywieniowe charakteryzują się niską zawartością soli, cukru, alkoholu, olejów tropikalnych i przetworzonej żywności oraz wysoką zawartością nieskrobiowych warzyw, owoców, pełnych ziaren i roślin strączkowych. W przypadku tej diety białko zwykle pochodzi głównie ze źródeł roślinnych (takich jak rośliny strączkowe, fasola lub orzechy), a także ryby lub skorupiaki, drób, chude mięso oraz niskotłuszczowe lub beztłuszczowe produkty mleczne.

Dieta śródziemnomorska jest również wysoko ceniona, a naukowcy zauważają, że wyraźnie nie zawiera dodatku soli i obejmuje umiarkowane spożycie alkoholu (zamiast unikania lub ograniczania alkoholu), a większość cech diety wegetariańskiej jest również zgodna z zasadami American Heart Association. Wytyczne dietetyczne.

Ponadto, wysoko w tej klasyfikacji naukowcy umieścili wzorce żywieniowe rybożerców i diety wegańskie, które obejmują jaja i nabiał – lub jedno i drugie.

W odniesieniu do diet wegetariańskich i niskotłuszczowych, które wpływają na spożycie warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych i orzechów oraz ograniczają alkohol oraz żywność i napoje zawierające dodatek cukrów, badacze zwrócili uwagę, że są one trudne do przestrzegania długoterminowy. Lub podczas jedzenia poza domem.

Zauważają, że te diety mogą zwiększać ryzyko niedoboru witaminy B12, co może powodować nieprawidłowości w czerwonych krwinkach prowadzące do anemii, dlatego w wielu przypadkach może być zalecana suplementacja.

A jeśli chodzi o diety o niskiej lub bardzo niskiej zawartości tłuszczu, naukowcy wskazali, że są one przydatne w opóźnianiu gromadzenia się tłuszczu w tętnicach, co jest przydatne w utracie wagi, ciśnienia krwi, poziomu cukru we krwi lub cholesterolu, ale ograniczają spożycie pokarmów – takie jak orzechy czy zdrowe oleje roślinne, które mogą prowadzić do anemii i osłabienia mięśni.

American Heart Association otrzymuje fundusze od osób prywatnych, fundacji i korporacji (w tym niektórych firm farmaceutycznych), ale w swojej publikacji podkreśliło, że przestrzega „surowych” zasad, aby takie relacje nie wpływały na treść naukową jego pracy. EFE

READ  Pacjenci medycyny estetycznej, coraz młodsi

RC/cc