19 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Parlament Europejski potępia Komisję w sądzie za to, że nie obcina środków dla krajów takich jak Polska czy Węgry

Parlament Europejski złożył w piątek pozew przeciwko Komisji Europejskiej (KE) przed Europejski Trybunał Sprawiedliwości (TSUE) za niestosowanie nowych przepisów, które przewidują udostępnianie funduszy socjalnych zgodnie z wartościami prawa. Ustawa weszła w życie na początku roku.

„Nasza Służba Prawna rozpoczęła dziś postępowanie sądowe przeciwko Komisji Europejskiej za nieprzestrzeganie przepisów ustawy, zgodnie z żądaniami zawartymi w rezolucjach Parlamentu” – powiedział w oświadczeniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

Nasza Służba Prawna wszczęła w dniu dzisiejszym postępowanie sądowe przeciwko Komisji Europejskiej o niestosowanie postanowień warunkowych.”



Dawid SasoliPrzewodniczący Parlamentu Europejskiego

Parlament Europejski zastosował się do wielomiesięcznego ostrzeżenia skierowanego do Komisji o skorzystanie z tego mechanizmu, który w przypadku stwierdzenia naruszenia zasad prawa pozwoli po raz pierwszy zamrozić wypłatę środków socjalnych – niezawisłość sędziowska, równość wobec prawo lub rozdział władz – wpływające na prawidłowe wykorzystanie funduszy europejskich.

Decyzja, poparta przez komisje sejmowe i Komisję Prawną Parlamentu Europejskiego, ma miejsce w czasie wzmożonych napięć między Polską a Brukselą w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego odrzucającym prymat prawa socjalnego.

Niektórzy uważają ten powód za wystarczający do wydania przepisów z Polską, która wraz z Węgrami jest krajami, które od wielu lat borykają się z większymi problemami związanymi z rządami prawa z Komisją Europejską.

Społeczna kontrola finansowa

Polska i Węgry sprzeciwiają się temu mechanizmowi i uważają go za ukierunkowany
Przeciwko niemu

Warszawa i Budapeszt zawsze sprzeciwiały się temu mechanizmowi, uznając go za motywowany politycznie i skierowany przeciwko nim, i zablokowały zatwierdzenie Budżetu Społecznego na lata 2021-2027 pod koniec zeszłego roku i z tego powodu funduszu odbudowy po epidemii. Ostatecznie usunęli weto, ale wrócili do TSUE domagając się uchylenia przepisu.

READ  Protesty chłopskie uniemożliwiają przejazd do Hiszpanii przez Perpignan

Choć obowiązuje od 1 stycznia br., Komisja chce poczekać na orzeczenie sądu w celu jego wdrożenia, tymczasem zapewnia, że ​​nadużycia prawa, za które można ukarać, są już badane. .

Ale to nie wystarczy Parlamentowi Europejskiemu, który uważa, że ​​nie przestrzega wymogu porozumień administratora społecznego.

Żądania korzystania z mechanizmu wzrosły tego lata w wyniku zezwolenia LGTBQI na wprowadzenie przepisów ograniczających prawa jednostek na Węgrzech za pomocą środków, takich jak zapobieganie mówieniu o homoseksualizmie w szkołach, niedawno dodano nowy nakaz. Polskie sądownictwo.

Na zeszłotygodniowym szczycie przywódcy UE opowiadali się za wynegocjowanym porozumieniem z Warszawą, ale nie odmówili udzielenia zgody Polsce, która, podobnie jak Węgry, od lat otwarta jest w kwestiach sprawiedliwości społecznej.

Na razie Komisja Europejska odłożyła zatwierdzenie planów naprawczych obu krajów do czasu wyjaśnienia wątpliwości.