23 czerwca, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Papież: Wiara ucieleśnia się w konkretnym życiu poprzez konkretne działania

W słowach skierowanych do anioła Papież Franciszek wezwał nas do przygotowania się do Bożego Narodzenia konkretnymi czynami i gestami wobec innych, choćby małych, bo wiara nie jest teorią abstrakcyjną, „dotyka ciała” i zmienia życie.

Alina Tofani – Watykan

W tę trzecią niedzielę Adwentu papież Franciszek poświęcił swoje przemówienie przed modlitwą Marianne Angelos o tym, jak przygotować się do Bożego Narodzenia. Przed słonecznym placem św. Piotra pełnym wiernych i pielgrzymów Ojciec Święty zadał pytanie z okna swojego gabinetu w Pałacu Apostolskim, to samo pytanie, które wiele osób zadało Janowi Chrzcicielowi przed zapowiedzią przybycia L. Salvador: Co powinniśmy zrobić? (Łk 3,10).

W swojej refleksji Papież wyjaśnił, że to pytanie nie wynika z „poczucia obowiązku”, ale „jest sercem poruszonym przez Pana i to entuzjazm dla Jego przyjścia skłania nas do powiedzenia: co robić ??”. Na przykład Ojciec Święty przypomniał, że kiedy myślimy o przybyciu drogiej osoby, która nas odwiedza, czekamy na nią „z radością i niecierpliwością” i przygotowujemy się: „Pójdziemy do pracy”. „Tak więc z Panem – stwierdził Papież – radość Jego przyjścia każe nam mówić: co mamy robić?” Ale także papież stwierdził: „Bóg podniósł to pytanie na wyższy poziom: Co mam zrobić ze swoim życiem? Co nazwałem? Co mnie napełnia? A odpowiedź – powiedział – znajduje się w Biblii”.

Jesteśmy misją do zrealizowania

„Życie jest dla nas ważne. To nie jest bzdura i nie jest pozostawione przypadkowi. Liczba! To dar, który dał nam Pan, mówi nam: Dowiedz się, kim jesteś i pracuj nad urzeczywistnieniem sen, który jest twoim życiem!”

„Każdy z nas – nie zapominajmy – jest zadaniem, które musi wykonać. Nie bójmy się więc zapytać Pana: co mam zrobić?”

Papież wezwał Pana, aby wciąż na nowo zadawał to pytanie, ale także by zadawał sobie pytanie, co robimy dla naszych braci i jak możemy przyczynić się do dobra Kościoła i społeczeństwa. „To jest czas Adwentu – dodał Ojciec Święty – aby zatrzymać się i zadać sobie pytanie, jak możemy przygotować się do Bożego Narodzenia. Jesteśmy zajęci wieloma przygotowaniami, do prezentów i rzeczy, które się dzieją, ale zadajmy sobie pytanie, co powinniśmy zrobić dla Jezusa i dla innych”.

READ  List otwarty ekspertów OpenAI ostrzega przed „poważnymi zagrożeniami” i wzywa do ochrony sygnalistów

Papież zauważył, że Jan Chrzciciel udzielał konkretnych odpowiedzi celnikom, żołnierzom i ludziom, co powinni robić, kojarząc ich z ich osobistą sytuacją, z „rzeczywistą sytuacją ich życia”, ponieważ „wiara jest ucieleśniona w konkretnym życiu”. Dodał: „To nie jest abstrakcyjna i uogólniona teoria, dotyka ciała i zmienia życie każdego człowieka.

„Podejmijmy konkretne zobowiązanie, nawet małe, adekwatne do naszej sytuacji życiowej i idźmy naprzód w przygotowaniach do tegorocznych Świąt Bożego Narodzenia. Na przykład: mogę zadzwonić do tej osoby, która jest sama, odwiedzić tego starca lub chorego, lub zrób coś, aby służyć biednym i potrzebującym”

Spłać długi u Pana!

W przypadku tego szczególnego wezwania do przygotowania się do Bożego Narodzenia, papież Franciszek zalecił również prośbę o ułaskawienie, jeśli istnieje sytuacja do wyjaśnienia lub spłata długu.

„Może zaniedbałeś modlitwę i po długim czasie nadszedł czas, aby zbliżyć się do przebaczenia Pana”. Znajdźmy coś konkretnego i zróbmy to! Niech nam pomoże Dziewica, która wcieliła Boga w swoim łonie”.