30 maja, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Papież Franciszek, Dalajlama i światowi przywódcy oddają hołd niestrudzonej walce Desmonda Tutu

Desmond Tutu

Wiele osobistości z RPA, kontynentu afrykańskiego i świata W niedzielę oddali hołd niestrudzonej walce i ludzkiej spuściźnie honorowego arcybiskupa Republiki Południowej Afryki i laureata Pokojowej Nagrody Nobla Desmonda Tutu, Odszedł dzisiaj w wieku 90 lat w Kapsztadzie (Południowy zachód).

Pierwszym, który publicznie uhonorował Tutu był prezydent RPA, Cyryl RamafosaKiedy wiadomość o jego śmierci została ogłoszona wcześnie.

W oświadczeniu Ramaphosa Opisał go jako „niezrównanego patriotę” i „człowieka o wyjątkowej inteligencji”, który zawsze zachowywał uczciwość w obliczu sił reżimu apartheidu.

„Śmierć emerytowanego arcybiskupa Desmonda Tutu to kolejny rozdział w utracie pożegnania naszego narodu z pokoleniem wybitnych mieszkańców Afryki Południowej, którzy odziedziczyli naszą wyzwoloną RPA”., ubolewał prezydent.

Kościół anglikański Republiki Południowej Afryki oraz Fundacja Desmonda i Leah Tutu (jego żony) również potwierdziły tę smutną wiadomość i podkreśliły jego wielką wiarę religijną i jego niestrudzoną walkę o uczynienie świata sprawiedliwszym miejscem.

Innym osobistościom, instytucjom i setkom nieznanych obywateli Południowego Narodu nie trzeba było długo czekać na ich uhonorowanie Postać, która była nie tylko kochana, ale uważana za ucieleśnienie sumienia moralnego kraju.

Desmond Tutu z Nelsonem Mandelą
Desmond Tutu z Nelsonem Mandelą

Wśród nich wyróżnione Fundacja Nelsona Mandeli, który nazwał śmierć Toto „nieobliczalną” stratą, a także przypomniał, że walka z apartheidem o tych dwóch laureatów Pokojowej Nagrody Nobla przebiegała równolegle w historii RPA.

Poza granicami kraju wielu przywódców afrykańskich, takich jak Prezydent Namibii Haji Geingob lub jego kenijski odpowiednik Uhuru Kenyatta również przesłali kondolencje, opisując Tutu jako „bohatera”, „symbol odporności w obliczu przeciwności losu” i „symbol optymizmu” w obliczu przeciwności losu. „Rozpacz”.

Poza kontynentem afrykańskim wiele osobistości i światowych przywódców również zwróciło uwagę na nauki Tutu.

„Był kluczową postacią w walce z apartheidem i w jego walce o stworzenie nowej Południowej Afryki i zostanie zapamiętany ze względu na swoje duchowe przywództwo i niezrównane poczucie humoru”. Premier Wielkiej Brytanii powiedział: Boris Johnsonza pośrednictwem Twittera.

READ  Kobieta, która napisała książkę opłakującą śmierć męża, jest teraz oskarżona o zabicie go | Wieści z Meksyku

ten Królowa Izabela II Wielka Brytania powiedziała w niedzielę, że tak było „Głęboko smutny” za śmierć Desmonda Tutu i Opisał go jako „człowieka, który był niestrudzonym orędownikiem praw człowieka w Afryce Południowej i na całym świecie”.

„Czule wspominam moje spotkania z nim, jego ciepło i humor”Powiedział w oświadczeniu, że Jego śmierć „odczuje ludność RPA, a także wielu ludzi w Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz w całej Wspólnocie, gdzie otaczano go wielkim szacunkiem i szacunkiem”..

La Reina de Inglaterra Jean Barlow/Paul przez Reuters/File Photo
La Reina de Inglaterra Jean Barlow/Paul przez Reuters/File Photo

poprzedni prezydentBarack Obama, pierwszego czarnego prezydenta Stanów Zjednoczonych, w tę niedzielę wspominał zmarłego Desmonda Tutu jako Główna postać i „kompas moralny”, która walczyła z niesprawiedliwością w Afryce Południowej, a także w innych częściach świata.

Tutu, także laureatka Nagrody Nobla, „Był mentorem, przyjacielem i moralnym kompasem dla mnie i wielu innych”.Obama powiedział w oświadczeniu.

„W duchu uniwersalnym arcybiskup Tutu polegał na walce o wyzwolenie i sprawiedliwość w swoim kraju, ale jest również zaniepokojony niesprawiedliwością gdzie indziej”.Express, dodając, że tutu Zawsze starał się „znaleźć człowieczeństwo w swoich przeciwnikach”..

dla tej części, Filipińska dziennikarka i laureatka Pokojowej Nagrody Nobla Maria Ressa Udostępnij w sieciach społecznościowych jeden z najsłynniejszych cytatów arcybiskupa: „Jeśli jesteś bezstronny w sytuacjach niesprawiedliwości, wybrałeś stronę niesprawiedliwych”.

Wraz z jego śmiercią straciliśmy wielkiego człowieka, który żył naprawdę sensownym życiem. Był oddany służbie innym, zwłaszcza tym, którzy mieli mniej szczęścia. Jestem przekonany, że najlepszym zaszczytem, ​​jaki możemy mu dać, jest utrzymywanie żywego ducha”., W oświadczeniu wyrażonym przez duchowego przywódcę Tybetu Dalajlama, których łączy przyjaźń tutu.

Tweetuj Dalajlamę
Tweetuj Dalajlamę

dla tej części, Papież Franciszek Wysłał telegram kondolencyjny w sprawie śmierci Toto, podkreślając „służbę Ewangelii poprzez promowanie równości rasowej i pojednania w Afryce Południowej”.

Telegram został wysłany do nuncjusza apostolskiego narodu afrykańskiego Piotra B. Wells, podpisany przez sekretarza stanu kardynała Pietro Parolina, oraz w. Składa kondolencje rodzinie i bliskim i „oddaje swoją duszę umiłowanemu miłosierdziu Bożemu, powołując się na błogosławieństwo pokoju i pociechę Bożą w Panu Jezusie dla wszystkich, którzy opłakują jego śmierć w niezawodnej nadziei zmartwychwstania”..

READ  WhatsApp | Najlepsze memy do wysłania na Boże Narodzenie | Aplikacje | Zdjęcia | Smartfon | rozmowy | 25 grudnia | nd | nnni | ZABAWA SPORTOWA

Pokojowa Nagroda Nobla, symbol oporu wobec apartheidu, propagator pojednania, sumienie RPA, Papież wspomniał o tym w swojej encyklice Fratelli Totti należy do „niekatolickich braci”, którzy skłonili go do „myślenia o powszechnym braterstwie”.

Desmond Tutu zwodzi Mandela
Desmond Tutu zwodzi Mandela

W 1984 otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla za walkę z brutalnym rasowym uciskiem apartheidu w RPA.Toto jest uważany za jedną z kluczowych postaci we współczesnej historii RPA.

Jego kariera została naznaczona nieustanną obroną praw człowieka, co skłoniło go przy wielu okazjach do dystansowania się od hierarchii kościelnej, by publicznie bronić pozycji takich jak prawa gejów czy eutanazja.

W ostatnich latach odszedł od życia publicznego ze względu na zaawansowany wiek i problemy zdrowotne, z którymi borykał się od lat, w tym raka prostaty.

(z informacją z EFE)

Czytaj: