19 kwietnia, 2024

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Oto, co widzisz, gdy czarna dziura połyka gwiazdę

Opublikowany:

18 września 2021 08:11 GMT

Zdaniem naukowców po raz pierwszy wykazano, że czarna dziura o masie pośredniej spowodowała takie zdarzenie.

w Artykuł – Towar Niedawno opublikowany w czasopiśmie naukowym The Astrophysical Journal, zespół astronomów kierowany przez Sixianga Wena, badacza z tytułem doktora z Steward Observatory na Uniwersytecie Arizony (USA), wyjaśnia, w jaki sposób udało mu się określić masę czarnej dziury z fakt, że pochłonął ogromną gwiazdę.

Kiedy tak się dzieje, następuje to, co astronomowie nazywają „zakłóceniem pływowym”. Zniszczeniu gwiazdy towarzyszy wybuch promieniowania, który może karłować światło innych pobliskich gwiazd na miesiące, a nawet lata.

Naukowcy przeanalizowali dane rentgenowskie wyemitowane przez eksplozję i porównali je ze złożonymi modelami teoretycznymi i ustalili, że eksplozja powstała w wyniku konfrontacji między gwiazdą a czarną dziurą, która przez długi czas wymykała się obserwacjom i była bardzo ważąca. razy więcej niż słońce.

„Fakt, że byliśmy w stanie uchwycić tę czarną dziurę, gdy pożerała gwiazdę, daje niezwykłą okazję do zaobserwowania tego, co w innym przypadku byłoby niewidoczne”. wskazany Ann Zablodoff, profesor astronomii w stanie Arizona i współautorka artykułu. „Nie tylko to, analizując eksplozję, byliśmy w stanie lepiej zrozumieć tę nieuchwytną klasę czarnych dziur, które mogą stanowić większość czarnych dziur w centrach galaktyk” – dodał.

Dziesiątki zaburzeń pływowych zaobserwowano w centrach dużych galaktyk, w których znajdują się masywne czarne dziury, a niektóre zaobserwowano również w centrach małych galaktyk, które mogą zawierać pośrednie czarne dziury. Jednak nigdy nie wykazano, aby przeciętna czarna dziura powodowała jedno z tych zjawisk.

Czarne dziury przynoszą nauce nową niespodziankę: wywierają presję

„Dzięki ostatnim obserwacjom astronomicznym wiemy, że centra prawie wszystkich galaktyk podobnych lub nawet większych niż nasza Droga Mleczna są domem dla centralnych supermasywnych czarnych dziur” – wyjaśnia Nicholas Stone, starszy wykładowca na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie. Współautor opracowania. Te gigantyczne planety mają rozmiary od 1 miliona do 10 miliardów razy większe od masy naszego Słońca i stają się potężnymi źródłami promieniowania elektromagnetycznego, gdy w ich pobliżu spada dużo gazu międzygwiazdowego.

Ze swojej strony Peter Juncker, również współautor artykułu, wskazuje, że naukowcy wciąż niewiele wiedzą o istnieniu czarnych dziur w centrach galaktyk mniejszych niż Droga Mleczna.

„Ze względu na ograniczenia obserwacyjne trudno jest wykryć centralne czarne dziury znacznie mniejsze niż milion mas Słońca” – dodał.

Pochodzenie supermasywnych czarnych dziur jest wciąż nieznane, a według Junckera kilka różnych teorii walczy obecnie o ich wyjaśnienie. Tymczasem astronomowie uważają, że czarne dziury o średniej masie mogą być podstawą, z której wyłaniają się supermasywne czarne dziury.

Juncker doszedł do wniosku, że „jeśli lepiej zrozumiemy liczbę istniejących rzeczywiście pośrednich czarnych dziur, może to pomóc w ustaleniu, które teorie są ważne dla powstawania supermasywnych czarnych dziur”.

READ  Terapia domowa: podejście do rehabilitacji poznawczej poprzez telemedycynę