Prezydent Nikaragui Daniel Ortega zwrócił się do Zgromadzenia Narodowego, pod oficjalną kontrolą, o poświadczenie wjazdu wojsk, statków i samolotów Rosyjskich Sił Zbrojnych do kraju od 1 lipca, poinformowali w sobotę (11.06.2022). Źródła.
Ortega, sojusznik prezydenta Rosji Władimira Putina, zażądał, aby jego dekret prezydencki otrzymał „pilną akcję”, aby mógł zostać jak najszybciej ratyfikowany. Inicjatywa została umieszczona na porządku dziennym we wtorek i oczekuje się, że zostanie zatwierdzona tego samego dnia, ponieważ sandiniści i ich sojusznicy mają absolutną większość w parlamencie.
Ortega zezwolił na wkroczenie wojsk rosyjskich do Nikaragui w drugiej połowie tego roku w celu udziału w „bezprawnych” operacjach na Karaibach i Pacyfiku Nikaragui, zgodnie z dekretem prezydenckim nr 10-2022, opublikowanym w tym tygodniu w Dzienniku Urzędowym. .
W sumie Ortega zezwoliła na wjazd do Nikaragui od 1 lipca do 31 grudnia br. bliżej nieokreślonej liczby rosyjskich żołnierzy, okrętów i samolotów, którzy wezmą udział m.in. w „wymianie doświadczeń i szkoleniach w misjach bezpieczeństwa”.
Także z Kuby, Meksyku, Wenezueli i USA.
W tym samym dekrecie prezydenckim Ortega zatwierdził na okres sześciu miesięcy, począwszy od lipca przyszłego roku, wjazd personelu, statków i samolotów Wenezuelskich Boliwariańskich Narodowych Sił Zbrojnych, które będą wykonywać te same zadania co Rosja. Zezwalał także na wjazd żołnierzy z Kuby i Meksyku, którzy wraz z żołnierzami z Nikaragui uczestniczyliby w „wymianach i akcjach o charakterze humanitarnym”.
W przypadku sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych przywódca Sandinistów zezwolił na wjazd personelu wojskowego, w nieokreślonej liczbie, i w przeciwieństwie do innych sił zbrojnych, ich obecność byłaby „wcześniej zaplanowana i skoordynowana z armią nikaraguańską”.
jc (afp, efe)
„Miłośnik kawy. Rozrabiaka. Nieuleczalny introwertyk. Subtelnie czarujący badacz twitterów. Wielokrotnie nagradzany mediaholik społecznościowy. Miłośnik internetu”.
More Stories
Chiny wzywają Stany Zjednoczone do porzucenia doktryny Monroe i poszanowania suwerenności Ameryki Łacińskiej, w tym Meksyku
Peruwiańska Carolina Herrera wygrywa batalię prawną o swoje nazwisko z projektantką Carolina Herrera
Włożył pizzę do kuchenki mikrofalowej, włączył się alarm przeciwpożarowy i teraz musi płacić strażakom