11 sierpnia, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Odkrywają dużą egzoplanetę pięć razy większą niż Jowisz, gdzie lata trwają 16 godzin

Wysłano:

28 listopada 2021 06:02 GMT

To TOI-2109b, który rejestruje temperatury powyżej 3200°C po swojej dziennej stronie.

Grupa międzynarodowych naukowców odkryła masywną egzoplanetę, której lata trwają tylko 16 godzin ze względu na bliskość swojej gwiazdy.

Jest to TOI-2109b, który należy do klasy gorących jowiszów lub pegazów. może być 35% większy niż Jowisz Który waży około 5 razy więcej niż gigantyczny gaz Układu Słonecznego, według magazynu Czasopismo astronomiczne, który zbiera szczegóły odkrycia dokonanego we współpracy z NASA

Egzoplaneta bardzo blisko swojej gwiazdy macierzystej, Około 1,5 miliona mil (2,4 mln km), co tłumaczy krótki czas jego trwania. Dla porównania odległość między Merkurym a Słońcem wynosi 57,9 mln km.

Ze względu na bliskość swojej gwiazdy macierzystej, szacuje się, że temperatura po dziennej stronie egzoplanety wynosi około 3500 K (3226 °C), co sprawia, że ​​TOI-2109b”Druga najważniejsza planeta odkryta do tej pory’, w zależności od Detale Oświadczenie wydane przez Massachusetts Institute of Technology (MIT).

spotkać twoje słońce

Specjaliści uważają, że planeta przechodzi proces „rozpadu orbitalnego”, co oznacza, że ​​TOI-2109b wiruje w kierunku swojej gwiazdy macierzystej z prędkością od 10 do 750 milisekund rocznie (szybciej niż inne gorące Jowisze).

„Za rok lub dwa, jeśli będziemy mieli szczęście, będziemy mogli odkryć, jak planeta zbliża się do swojej gwiazdy. Początek Zobaczymy, jak planeta wpada w swoją gwiazdę„Ale daj mu jeszcze 10 milionów lat, a ta planeta może nie istnieć” – powiedział Ian Wong, jeden z głównych autorów badania.

Jak to zostało odkryte?

13 maja 2020 roku NASA Transiting Exoplanet Study Satellite (TESS) rozpoczął obserwacje, we współpracy z MIT, gwiazdy TOI-2109, znajdującej się zatrudnienie Południowa część konstelacji Herkulesa, Dla niektórych 855 lat świetlnych od Ziemi. W tamtym czasie nazywano go „ciekawym obiektem”, ponieważ mógł pomieścić planetę na swojej orbicie.

READ  Tak wygląda pierwszy wirtualny szpital w Meksyku do szkolenia lekarzy

Następnie zespół naukowców z TESS przeanalizował światło emitowane przez gwiazdę, aby określić obecnośćOkresowy spadek w świetle gwiazd Może to wskazywać, że planeta przelatuje, na krótko blokując niewielką część światła gwiazdy”.

Zebrane dane potwierdziły, że gwiazda prezentujący coś które mijają co 16 godzin. Kolejne obserwacje przy użyciu teleskopów naziemnych wykazały, że jest to egzoplaneta, obecnie nazywana TOI-2109b.

NASA udostępnia pocztówkę z Marsa stworzoną przez statek kosmiczny Curiosity

Różnice między nocą a dniem

Zdaniem ekspertów odkryte pegazy „wydaje się być przesłonięte przez przypływy”, co jest cechą charakterystyczną większości planet tej klasy. Mimo intensywnego upału w dzień jeszcze nie wiadomo Jak leci po nocnej stronie?.

Powiedział Avi Shporer, jeden z autorów badania.

Tymczasem TOI-2109b ma być obserwowany w najbliższej przyszłości za pomocą teleskopów Hubble’a i Jamesa Webba (jeszcze nie wystrzelonych).