3 lipca, 2022

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Odkrywają cząsteczkę „antygłodową” wytwarzaną po wysiłku fizycznym | Nauka i Ekologia | Dr..

Zespół naukowy zidentyfikował we krwi cząsteczkę wytwarzaną podczas ćwiczeń, która może skutecznie zmniejszyć spożycie pokarmu i otyłość, zgodnie z Badanie opublikowane w środę (15.06.20102) przez czasopismo Nature.

Procesy fizjologiczne leżące u podstaw interakcji między ćwiczeniami a głodem są nadal słabo poznane. Aby to zmienić, zespół naukowców skupił się na zrozumieniu, jak ćwiczenia działają na poziomie molekularnym, aby uzyskać niektóre z ich korzyści.

„Wykazano, że regularne ćwiczenia pomagają w utracie wagi, regulacji apetytu i poprawie metabolizmu, szczególnie u osób z nadwagą i otyłością. Jeśli zrozumiemy mechanizm, dzięki któremu ćwiczenia prowadzą do tych korzyści, będziemy jeszcze bliżej pomocy”. „Poprawa ich zdrowia” – powiedział Yong Shu, współautor badania i profesor Baylor College of Medicine.

„Ludzie starsi lub słabi, którzy pewnego dnia nie mają wystarczającej ilości ruchu, mogą odnieść korzyści z przyjmowania leków, które mogą pomóc w zmniejszeniu osteoporozy, chorób serca lub innych schorzeń” – dodał współautor Jonathan Long z Uniwersytetu Stanforda.

Wpływ cząsteczki Lac-Phe na myszy

Aby dojść do swoich wniosków, naukowcy przeprowadzili kompleksową analizę związków obecnych w osoczu krwi myszy po intensywnym biegu na bieżni.

Główną indukowaną cząsteczką był zmodyfikowany aminokwas o nazwie Lac-Phe, wytworzony z mleczanu (produkt uboczny intensywnych ćwiczeń, odpowiedzialny za uczucie pieczenia w mięśniach) i fenyloalaniny (aminokwas, który jest jednym z elementów budulcowych białek).

U myszy otyłych wywołanych dietą (karmionych dietą wysokotłuszczową) wysoka dawka Lac-Phe zmniejszyła przyjmowanie pokarmu o około 50% w ciągu 12 godzin, bez wpływu na ruchliwość lub aktywny wydatek.

Przy podawaniu szczurom przez 10 dni, Lac-Phe zmniejszał nagromadzone przyjmowanie pokarmu i masę ciała (z powodu utraty tkanki tłuszczowej) oraz poprawiał tolerancję glukozy.

Testy na koniach i ludziach

Aby posunąć naprzód swoje badania, naukowcy zbadali również gwałtowne wzrosty poziomów Lac-Phe w osoczu po aktywności fizycznej u koni wyścigowych i ludzi. Zarejestrowane dane z ludzkich ćwiczeń wykazały, że na przykład jogging powodował najsilniejszy wzrost Lac-Phe w osoczu, po którym następował trening wytrzymałościowy.

READ  Cud rekonwalescencji sportowców czy skuteczne lekarstwo?

„Sugeruje to, że Lac-Phe jest starożytnym, chronionym systemem, który reguluje odżywianie i jest powiązany z aktywnością fizyczną u wielu gatunków zwierząt” – powiedział Long.

Kolejne kroki dla zespołu obejmują poszukiwanie dalszych szczegółów na temat tego, jak ta cząsteczka reguluje swoje działanie w organizmie, w tym w mózgu: „Naszym celem jest odkrycie, w jaki sposób ta ścieżka ćwiczeń moduluje interwencje terapeutyczne” – podsumował Shaw.

JU (efe, nature.com, med.stanford.edu)