9 lutego, 2023

OCHRONA24

Polska Najnowsze wiadomości, zdjęcia, filmy i reportaże specjalne ochrony. Polska Blogi, komentarze i wiadomości archiwalne na …

Odkryj tajemnice wszechświata

Odliczanie do chwili, gdy będziemy mogli skorzystać z jednego z wielkich tarasów z widokiem na wszechświat i jego tajemnice, uprzywilejowanego punktu obserwacyjnego, z którego można przetestować teorie Einsteina i lepiej zrozumieć powstawanie i naturę galaktyk. Ciemna materia Lub szukaj życia poza tym małym zakątkiem wszechświata, który nazywamy Ziemią. Właśnie ruszyła budowa sieci Square Kilometre Array, znanej pod akronimem SKA. Największe obserwatorium radioastronomia.

Rozpoczęcie działalności gospodarczej kończy się latami planowania i niepokoju, a po ukończeniu obiecuje szeroki wachlarz możliwości. Eksperci przyznają: „To ogromny skok naprzód”.

Co to jest macierz kilometrów kwadratowych? Cóż, największe obserwatorium radioastronomiczne na planecie, z obszarem zbierania setki tysięcy metrów kwadratowych Co daje mu niezwykłą czułość i precyzję, gdy używamy go do badania wszechświata. Jeśli chodzi o zakres częstotliwości, system będzie działał 50 megaherców (MHz) do 15,4 gigaherców (GHz)szerokie spektrum do Twoich badań, które pomoże Ci między innymi wykrywać słabe sygnały.

Chociaż początkowo planowano go jako gigantyczny teleskop, uzgodniono go w 2012 roku Podziel to na dwa instrumenty które pozwalają na pokrycie tego zakresu częstotliwości: SKA-Mid, z 197 antenami rozciągającymi się na ponad 150 km w regionie Karoo w Afryce Południowej; oraz SKA-Low ze 131 000 anten w Murchison w Australii, gdzie zostanie podzielona na ponad 500 grup po 256 anten. SKA-Mind obejmie również teleskop MeerKAT, który niedawno zostawiliśmy ty romantyczny z centrum naszej galaktyki. Oba miejsca zostały wybrane zgodnie z kryteriami technicznymi i naukowymi, takimi jak charakterystyka atmosfery. Siedziba w Wielkiej Brytanii.

Montaż przedstawia istniejące anteny radioteleskopu MeerKAT w RPA (po prawej) oraz nowe anteny SKA-Mid (po lewej).

„wielki skok naprzód”. Tak określają ją jej promotorzy, którzy utrzymują, że Square Kilometre Array będzie oznaczać „wielki skok naprzód w inżynierii, badaniach i rozwoju” i przedstawiają ją jako „jedno z największych przedsięwzięć naukowych w historii”, z udziałem badaczy, inżynierów, ustawodawców wysokiego szczebla i mobilizacji międzynarodowej. za tam tuzin i pół W projektowaniu i rozwoju uczestniczy ponad sto krajów i organizacji.

READ  „Zostałem w ogniu krzyżowym”: student medycyny opowiada o przeżyciu w górach - El Heraldo de Chihuahua

„Pozwoli nam obserwować niebo z niespotykaną dotąd szczegółowością i badać je w całości znacznie szybciej niż jakikolwiek inny istniejący obecnie system. Jego unikalna konfiguracja zapewni SKA Niezrównany dostęp W obserwacjach znacznie przewyższa jakość obrazu Kosmicznego Teleskopu Hubble’a”. Urzędnicy potwierdzają z projektu.

Start to już osiągnięcie. Rozpoczęcie prac uświetniły uroczystości w Murchison i Carew, w których uczestniczyły delegacje z krajów, które stanęły na czele inicjatywy, ale rozpoczęcie budowy to coś więcej niż punkt wyjścia. To już jest osiągnięcie samo w sobie. „To była 30-letnia podróż. Pierwsza dziesiątka poświęcona jest rozwojowi koncepcji. Sekunda rozwojowi technologii. A potem spędził ostatnią dekadę na szczegółowym projektowaniu, zabezpieczaniu lokalizacji, uzyskiwaniu zgody rządów na organizację traktatową i zapewnianiu funduszy rozpocząć.” Wyjaśnia BBC News Profesor Phil Diamond ze SKA.

Oprócz włożonego wysiłku, projekt wymaga również znacznych inwestycji. Na stronie internetowej SKA wyszczególniono, że przynajmniej w 2020 r. kosztw tym budowa i pierwsza umowa operacyjna, około 1,9 miliarda euro. Odwołuje się do BBC Że ostateczny budżet na budowę będzie blisko 2000 mln. wydanie 2021 W którym na początku prac wydano zgodę, hiszpańskie Ministerstwo Transportu, które zasiada w zarządzie SKA, wyznaczyło budżet na budowę w wysokości 1,5 miliarda.

A od teraz co? Spodziewamy się, że nasze platformy będą na miejscu na początku przyszłego roku. Zbudowanie całego teleskopu zajmie nam do 2028 roku.” Sarah Pearce wyjaśnia, jeden z kierowników projektu. To będzie w tym rokudokładny Natura– Jako pierwsza faza SKA została zakończona kwotą 1300 mln euro. Można zobaczyć na stronie projektu Rozkład jazdy Który rozciąga się na resztę dekady i uwzględnia różne etapy.

Cel: pozyskać tysiące anten satelitarnych w RPA, afrykańskich krajach partnerskich i milion w Australii, aby osiągnąć łączną powierzchnię jednego kilometra kwadratowego. W roku 2024 Powinien już działać cztery anteny w Australii i sześć stacji antenowych w RPA.

READ  Jednostki medycyny tradycyjnej w stanie krytycznym: sieć organizacji praw człowieka

Czego możemy spodziewać się po SKA? Większa wiedza o wszechświecie. Nie więcej nie mniej. Celem obserwatorium jest rzucenie światła na niektóre z głównych tajemnic astronomii, takie jak natura Ciemna materia albo jeśli Czy jesteśmy sami we wszechświecie, a także lepsze zrozumienie powstawania pierwszych gwiazd i galaktyk po Wielkim Wybuchu. On nam też pozwoli Badanie Teoria względności Alberta Einsteina.

„Pomoże nam to bardzo szczegółowo badać pobliskie galaktyki i bezpośrednio wykrywać przepływ gazu do galaktyk oraz procesy prowadzące do formowania się gwiazd”. mówi Erwin D. Block.astronom z Holenderskiego Instytutu Radioastronomii, To Natura Na SKA-Mid.

Kino: SKAO