Jak wynika z najnowszego wydania Nature Communications, naukowcy z Instytutu Technologii w Karlsruhe (KIT) zaprezentowali materiał na bazie polimerów o unikalnych właściwościach. Materiał ten przepuszcza światło słoneczne, utrzymuje bardziej komfortowy klimat w pomieszczeniu bez dodatkowej energii i czyści się jak liść lotosu. To nowe rozwiązanie może w przyszłości zastąpić szklane elementy ścian i sufitów. Zespół badawczy pomyślnie przetestował materiał w testach zewnętrznych na terenie kampusu KIT.
Naukowcy z KIT opracowują przezroczysty materiał do regulacji energii świetlnej i temperatury w budynkach
Maksymalizacja naturalnego światła w budynkach jest powszechna i może pomóc w obniżeniu kosztów energii. Jednak tradycyjne szklane sufity i ściany stwarzają problemy, takie jak odblaski, brak prywatności i przegrzanie. Rozwiązania alternatywne, takie jak powłoki i materiały rozpraszające światło, nie zapewniły jeszcze lekarstwa na wszystko.
Materiał o wielu funkcjach
Naukowcy z Instytutu Technologii Mikrostruktur (IMT) i Instytutu Technologii Światła (LTI) w KIT opracowali nowy metamateriał na bazie polimerów, który łączy w sobie różne właściwości i może w przyszłości zastąpić elementy szklane w budownictwie. Ten wielofunkcyjny metamateriał o mikrostrukturze na bazie polimerów (PMMM) składa się z mikroskopijnych piramid wykonanych z krzemu. Te maleńkie piramidy mierzą około dziesięciu mikrometrów, co odpowiada jednej dziesiątej średnicy włosa. Taka konstrukcja nadaje warstwie PMMM kilka funkcji: rozpraszanie światła, samooczyszczanie i chłodzenie radiacyjne przy zachowaniu wysokiego poziomu przezroczystości.
Główną zaletą jest możliwość wydajnego emitowania ciepła przez długofalowe okno transmisji podczerwieni w atmosferze ziemskiej, uwalniając ciepło do zimnej przestrzeni Wszechświata. Umożliwia to pasywne chłodzenie promiennikowe bez zużycia energii elektrycznej.
Cena S. Richards, profesor w IMT i LTI.
Chłodzenie, przepuszczalność światła i brak oślepiania
W laboratorium i podczas eksperymentów na świeżym powietrzu w rzeczywistych warunkach naukowcy przetestowali właściwości materiału i zmierzyli jego przepuszczalność światła, rozpraszanie światła, właściwości odbicia, zdolność samooczyszczania i wydajność chłodzenia przy użyciu najnowocześniejszej spektrofotometrii. Wyniki: W testach uzyskano chłodzenie o 6°C w porównaniu z temperaturą pokojową. Ponadto materiał wykazywał wysoką przepuszczalność widmową, czyli przezroczystość, wynoszącą 95%. Dla porównania, szkło ma na ogół przezroczystość 91%. Jednocześnie maleńka piramida rozprasza 73% wpadającego światła słonecznego, tworząc zamglony wygląd.
„Zastosowanie tego materiału na sufitach i ścianach zapewnia jasne, ale nieoślepiające przestrzenie wewnętrzne z ochroną prywatności w pracy i życiu codziennym. W szklarniach wysoka przepuszczalność światła może zwiększyć plony, ponieważ wydajność fotosyntezy jest o 9% wyższa niż w szklarniach ze szklanymi dachami.» mówi Ryszard.
Mikropiramidy nadają również warstwie PMMM wyjątkowo hydrofobowe właściwości, podobne do liścia lotosu: woda tworzy kropelki i usuwa brud i kurz z powierzchni. Ta funkcja samooczyszczania sprawia, że materiał jest łatwy w utrzymaniu i trwały.
Potencjał dla budownictwa i rozwoju miast
„„Nowo opracowane materiały mają potencjał do wykorzystania w różnych dziedzinach i znacząco przyczyniają się do zrównoważonej i energooszczędnej architektury” – wyjaśnia Richards. „Materiał ten może jednocześnie zoptymalizować wykorzystanie światła słonecznego w pomieszczeniach zamkniętych, zapewnić pasywne chłodzenie i zmniejszyć zależność od klimatyzacji. Rozwiązanie jest skalowalne i można je doskonale zintegrować z planami budowy zielonych budynków i zabudową miejską”.» mówi Huang.
W zeszłym roku zespół badawczy z Karlsruhe zdobył pierwsze miejsce w konkursie Public Choice Award w konkursie Helmholtza za najlepszy obraz naukowy.
przez www.kit.edu
„Skłonny do napadów apatii. Introwertyk. Wielokrotnie nagradzany ewangelista internetowy. Ekspert od ekstremalnego piwa”.
More Stories
Wodoodporny telefon komórkowy Motorola MEDIA RANGE GAMER ma mocny procesor i niewyczerpaną baterię
Apple udostępnia nowe wersje beta systemów iOS 18 i iOS 18.1 z oczekiwanymi nowymi funkcjami
Pokémon GO oferuje swoim graczom niektóre ze swoich najpotężniejszych Pokémonów